Dąb błotny green pillar – opinie, odmiany i opis drzewa!
Dęby, niejednokrotnie kojarzą się z drzewami o wielkiej sile i długim życiu. Wiele powiedzeń bierze się od tej właśnie rośliny i są alegorią siły i wielkiej rosłości. Wielu miłośników ogrodów i parkowych alei chciałoby mieć taki dąb u siebie na posesji, lub specjalnie porusza wśród tych okazałych drzew i hortensji. Pamiętać jednak trzeba, że nie każdy dąb pasuje do każdego domu i do każdego ogrodu. To z powodu rozmiarów jakie osiąga. Są jednak odmiany dębów, które są mniej lub bardziej okazałe i warto się temu zagadnieniu przyjrzeć.
Dąb błotny green pillar – charakterystyka drzewa
Dąb błotny green pillar, miłośnicy ogrodów i botaniki, nie raz spotkali się zapewne z tą wdzięcznie brzmiącą nazwą rośliny, która zdobi niejeden ogród przed posiadłością. Roślina może rosnąć w donicy, ale posiada bardzo rozgałęzione gałęzie i szerokie liście. Jego korona jest kulista, dlatego świetnie sprawdza się z ogrodach, ponadto jest to odmiana odporna na mróz.
Warto pomyśleć nad zaaranżowaniem dębu błotnego green pillar w ogrodzie, by pięknie go zdobił i przyciągał wzrok sąsiadów, domowników i gości. Jest to roślina naprawdę piękna i okazała, wąsko rośnie w kolumnie i idealnie nadaje się do małych ogrodów. Drzewo gęsto rozgałęzione z wszystkimi gałęziami skierowanymi pionowo do góry – tworzy zgrabny i postawny filar. Wygląda więc dostojnie i elegancko. To drzewo zdecydowanie dla miłośników klasyki. Kiedy osiąga wiek 10 lat może mieć nawet 5 metrów wysokości i około 1,5 metra szerokości.
Liście ma ciemnozielone i połyskujące ostro zakończone na końcach. Jesienią z kolei mają kolor szkarłatny i pozostają zaschnięte na drzewie. Wiosna za to pojawiają się żółte i niewielkie kwiatostany, a następnie owoce w formie zaokrąglonych żołędzi. Dąb green pillar, jest rośliną, która uwielbia słońce, dlatego trzeba go sadzić w najbardziej słonecznych miejscach w ogrodzie. Lubi glebę gliniastą, dobrze przepuszczalną. Dąb green pillar nie lubi przesuszonych gleb, ale także tych zbyt mokrych. Najlepsze będą umiarkowanie podlewane.
Jest to również odmiana odporna na mróz, a także zanieczyszczenia, również te pochodzące z odpadów atmosferycznych. Można go sadzić pojedynczo lub w kompozycji z krzewami o bardziej zaokrąglonym pokroju. Jest to drzewko dekoracyjne, które świetnie sprawdzi się nawet w niewielkich ogrodach.
Uprawa i pielęgnacja dębu green pillar
Podobnie jak w przypadku Kalina Eskimo najlepiej uprawiać drzewo w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Znosi jednak zacienienie. Toleruje różne typy gleb, poza jałowymi i suchymi. Dobrze rośnie na podłożu, które jest umiarkowanie nawadniane. Dąb błotny green pillar, jest rośliną odporną na mrozy. W młodym wieku można go jeszcze przesadzać. Sadzenie wykonuje się jesienią lub wiosną.
W pierwszych latach uprawy wymaga podlewania, zwłaszcza, jeśli podłoże jest zbyt suche. Warto dokarmiać go nawozami organicznymi. Sadząc dąb błotny green pillar w naszych ogrodzie, powinniśmy wiedzieć, że jest to mało wymagająca roślin, która łatwo się przystosowuje i jest mało wymagająca, ale oczywistym jest, że najlepiej posadzić go na zasobnych i głębokich glebach, których odczyn kwasowości będzie w granicy od kwaśnego do obojętnego. Istotne jest to, że rośliny źle rozwijają się w glebie bogatej w wapń.
Inne odmiany dębów kolumnowych
Dąb to drzewo półkuli północnej, to też spośród 600 gatunków można wyróżnić trzy główne i najbardziej znane. Dąb szypułkowy, bezszypułkowy oraz ich mieszanki. W polskich lasach najczęściej spotykany jest dąb szypułkowy. Dąb ten może mieć nawet 50m, szeroką koronę, która jest gruba i rozgałęziona. Na końcach gałęzi wiszą prążkowane szypułki, zwane żołędziami. Istnieją również odmiany idealnie nadające się do małych ogrodów. Są to odmiany dębu szypułkowego, ale zwane kolumnowymi. Należą do nich:
- Fastigiata – jedna z najpiękniejszych odmian, o wyprostowanych ku górze gałęziach, który sprawdza się jako drzewo reprezentacyjne i dekoracyjne.
- Fastigiata Koster – także ma postać kolumny, wygląda ciekawie, ponieważ przy kilkunastu metrach wysokości ma tylko 2 metry szerokości
- Concordia- to dąb żółtolistny, osiąga około 8 metrów po około 3-40 latach
- Pendula – dąb ten dorasta do 20 metrów, a jego liście mają postać strzępków
Jeżeli mamy mały ogród, dobrze byłoby, gdyby dęby posadzone w nim były mniej okazałe. Wśród dębów wyróżnić można jeszcze odmiany miniaturowe, świetne do mniejszych powierzchni ogrodowych.
- Dwarf – którego korona po wielu latach osiąga tylko około 1 m średnicy
- Aurea – drzewa te pięknie się komponują z odmianami o czerwonej barwie liści
- Purpurea – jak nazwa wskazuje, to odmiana dębu o pięknych, purpurowo-czerwonych liściach, liście te mają ciemnopurpurowy kolor przez cały sezon
- Atropurpurea – polecany jest do parków i ogrodów. Niezastąpiony krzew na niskie, niecięte żywopłoty
- Castel Howard – Drzewo o umiarkowanej sile wzrostu i pstrych liściach, może osiągnąć około 10 metrów, ma luźną koronę, która ma kulisty i kopulasty kształt.
Cena sadzonek dębu błotnego green pillar
Sadzonki tej odmiany dębu jaką jest green pillar charakteryzują się powolnym wzrostem. Osiągają około 3 metry wysokości, cena sadzonek sięga kilkudziesięciu złotych. Mianowicie około 42zł. Jeśli zamówimy przez Internet dochodzi jeszcze koszt wysyłki, ale przy okazji takich wysyłek, sadzonki są dobrze zabezpieczane i wysyłane. Stacjonarnie cena jest bardzo podobna i waha się od 40zł do 50zł.
ciekawe drzewo ale raczej to dużego ogrodu.
moim zdaniem niekoniecznie. Jak ogród jest ustawny to nawet małym da się wygospodarować miejsce na dąb