Odbiór elektrośmieci z domu – ile tak naprawdę to kosztuje?

Z elektrośmieciami jest niemały kłopot, bo nie wolno ich wyrzucać tak jak zwykłych odpadów. Wystawienie do śmietnika zużytego sprzętu elektronicznego skutkuje wysoką karą finansową, dlatego lepiej się pozbyć go w sposób legalny. Wygodną opcją jest zgłoszenie odbioru elektroodpadów z domu, ale czy opłaca się to finansowo?

Jak zamówić usługę?

Nie bardzo się uśmiecha samodzielne wywożenie ciężkich, dużych urządzeń do punktów zbiórki? Na szczęście nie jest to wcale konieczne. Oddać elektroodpady można zupełnie za darmo, bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat. Usługa zawiera w sobie także wyniesienie sprzętu z domu klienta, więc nawet tego nie trzeba robić samodzielnie. Odbiór sprzętu jest realizowany także z budynków, które nie mają windy i konieczne jest zniesienie go po schodach. Istotna jest natomiast lokalizacja – należy się upewnić, że usługi są realizowane na danym obszarze.

Obowiązkiem właściciela elektroodpadu jest odłączenie go od sieci elektrycznej oraz innych instalacji, w przypadku lodówki wymagane jest jeszcze jej rozmrożenie i opróżnienie z żywności. Usługę zamawia się na odbiorydomowe.pl, po czym należy się umówić na dogodny termin odbioru. Na stronie znajduje się formularz, który trzeba wypełnić – są to dane adresowe i kontaktowe, informacja o piętrze, na którym mieści się lokal klienta, nazwa sprzętu do odbioru oraz liczba sztuk. W ramach jednego zamówienia można się pozbyć maksymalnie czterech urządzeń wielkogabarytowych (np. zmywarka, suszarka, lodówka, pralka). Dodatkowo odbierane są też sprzęty małe, jak na przykład toster albo żelazko, ale powinno się to zaznaczyć w swoim zgłoszeniu. Odbiór nie jest realizowany, jeśli klient chce się pozbyć tylko tego drobnego sprzętu – przynajmniej jedno urządzenie musi być gabarytowe.

Ile kosztuje odbiór elektrośmieci z domu?

Zamówienie takiej usługi jest bezpłatne, a jej wykonanie nie zajmuje więcej niż pięć dni roboczych. Stan techniczny oddawanych urządzeń nie ma znaczenia – jak najbardziej da się w ten sposób pozbyć sprzętów, które nie działają i są uszkodzone. Problem będzie jednak z urządzeniem niekompletnym, ponieważ w takiej sytuacji odbiorca ma prawo odmówić realizacji zamówienia albo naliczona zostanie opłata utylizacyjna. Brak części w danym urządzeniu musi zostać zgłoszony w formularzu, a opłata pobierana jest przed wykonaniem usługi. Końcowym przekształceniem elektrośmieci w bezpieczne odpady zajmuje się Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + dziewięć =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |