Kiedy stosować grunt elewacyjny?

Gruntowanie elewacji to ważny etap, w ramach którego podłoże przygotowywane jest do malowania. Ma on wpływ na efekt końcowy, ale i na parametry wytrzymałościowe powłoki malarskiej. Jednak czy stosowanie gruntu elewacyjnego faktycznie potrzebne jest w każdym przypadku? Dowiedzmy się, kiedy można zrezygnować z tej czynności.

Grunt elewacyjny – po co jest stosowany?

Grunt elewacyjny stosuje się celem przygotowania ściany do dalszych czynności, które ukierunkowane są na jej odnowienie lub wykończenie po raz pierwszy. Dzięki temu zabiegowi zwiększamy szansę, że końcowy efekt wykończenia będzie dobry, czyli farba jednolicie pokryje powierzchnię, nie pozostawiając smug, przebarwień i innych niedoskonałości. Grunt elewacyjny ma też zdolność do ograniczania wchłaniania farby, przez co zużywamy jej mniej. Elewacja pokryta gruntem jest idealnie wyrównana, wzmocniona i stabilna. Podobny zabieg przeprowadza się podczas wykańczania ścian wewnętrznych, choć zwykle przeznaczone są do tego inne produkty gruntujące, z racji tego, że warunki wewnątrz pomieszczeń nie są aż tak wymagające, jak te zewnętrzne. Wiele osób, zwłaszcza tych, które dokonują jedynie renowacji elewacji a nie pierwszorazowego wykończenia, zastanawia się, czy etap gruntowania można pominąć. Przeanalizujmy przypadki, w których ewentualnie jest taka możliwość. 

Kiedy gruntować elewację?

Zabieg gruntowania elewacji bezwzględnie konieczny jest tylko w określonych przypadkach. Mowa tutaj przede wszystkim o przypadkach, w których podłoże malowane jest po raz pierwszy, czyli o nowych, dopiero co postawionych budynkach. Jeśli takie podłoże nie zostałoby zagruntowane, w kolejnym etapie chłonęłoby bardzo dużą ilość farby, co pociąga za sobą niepotrzebne koszta i może negatywnie rzutować na końcowy efekt prac. Pamiętajmy jednak, aby nie gruntować elewacji zaraz po nałożeniu świeżego tynku. Zaleca się, aby odstęp pomiędzy tymi czynnościami wyniósł przynajmniej 3-4 tygodnie.

Drugi przypadek, w którym koniecznie trzeba przeprowadzić gruntowanie elewacji, ma związek ze stanem podłoża. Najprościej mówiąc, jeśli podłoże jest niestabilne, silnie nasiąkliwe, skredowane czy też pyliste, użycie gruntu elewacyjnego jest niezbędne, aby go wzmocnić i uczynić gotowym do malowania. Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze starszym budynkiem, który był już wcześniej malowany, koniecznie trzeba przyjrzeć się, czy powłoki farb są zachowane w dobrym stanie. Jeśli zauważymy, że łuszczą się lub odspajają, musimy przeprowadzić gruntowanie, gdyż w przeciwnym razie nowa warstwa farby nie będzie wyglądać dobrze. Zastosowanie gruntu elewacyjnego jest także nieodzowne w przypadku, gdy dokonaliśmy wypełnienia ubytków na elewacji.

Podsumowując, stosowanie gruntu elewacyjnego nie zawsze jest konieczne. Warto mieć wiedzę, w jakich sytuacjach nie musimy tego robić, aby dzięki temu przyspieszyć prace wykończeniowe i wyeliminować koszty, które musielibyśmy ponieść na zakup produktu gruntującego.  Szeroka oferta gruntów elewacyjnych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/grunty-chemia-budowlana/grunty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |