Projekt domu z poddaszem — nieoczywiste elementy, które powinien zawierać
Planujesz budowę swoich „czterech ścian”? Zastanawiasz się, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę? To istotne pytanie, zwłaszcza jeśli ma to być dom z poddaszem. Są pewne elementy projektu, jakie z początku w ogóle mogą nie przychodzić człowiekowi do głowy! W artykule tym zaprezentowana została część takich rozwiązań. Dowiedz się o nich więcej!
Wysokość samego poddasza (w tym ścianki kolankowej)
Wysokość całej konstrukcji to jedno. Osobna kwestia to wymiary pomieszczenia pod dachem. To szczególnie ważne, jeśli ma to być przestrzeń, gdzie będzie rozgrywało się aktywne życie, np. gabinet, pokój rozrywek czy sypialnia dziecka. Duże znaczenie ma nie tylko szczyt dachu, ale także tzw. ściana kolankowa.
Ten element znajduje się na końcu spadu. Dlaczego ma tak duże znaczenie? Bo od niego zależy komfort funkcjonowania na poddaszu. Im niższa będzie ta ścianka, tym ostrzejszy będzie skos, więc i mniej przestrzeni do zagospodarowania i życia.
Okna na poddaszu
Swoistym wyzwaniem, z jakim mierzy się projektant w przypadku takiego budynku, jest odpowiednie rozplanowanie okien. Tworząc projekt domu z poddaszem, trzeba mieć na uwadze to, jak zaplanowane będzie wnętrze – czy będzie ono podzielone na pokoje, czy też otwarte. To konieczne, aby zagwarantować właściwe oświetlenie w każdym z pomieszczeń.
Popularnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są okna połaciowe, montowane na skosach dachu. Tam jednak, gdzie ich instalacja jest niemożliwa, a pokój przylega do ściany szczytowej – warto rozważyć elementy ściennej stolarki otworowej. Pamiętaj jednak, że zabierają one miejsce, jakie mógłbyś przeznaczyć np. na meble.
Ciąg komunikacyjny z parterem
Tradycyjnie właz na strych maskuje się klapą z drabinką. W przypadku poddasza wygląda to inaczej. W takim projekcie wejście przypomina tradycyjne schody na piętro. Są więc nieco szersze, a przy tym przyjmują różne formy – prostego, łamanego lub spiralnego biegu. Dlatego tym ważniejsze jest odpowiednie umieszczenie ich w planie budowy domu, z uwzględnieniem rozmieszczenia pomieszczeń w ich dolnej i górnej części.
Co więcej – wejście to musi odpowiednio korelować pod względem estetycznym z całym ciągiem komunikacyjnym na obu kondygnacjach. Warto też uwzględnić w projekcie ich oświetlenie, co przełoży się m.in. na wyższe bezpieczeństwo.
Izolacja poddasza
Choć kwestie izolacji należą do typowych elementów każdego planu budowy, to użytkowe poddasze musi spełniać nieco inne warunki niż zwykły strych. Przede wszystkim temperatura tam powinna być komfortowa niezależnie od pory roku. Dlatego projekty domów z pomieszczeniem pod dachem musi mieć izolację, która będzie chroniła przed utratą energii, a z drugiej strony – będzie strzec przed nadmiernym nagrzewaniem się pokoju latem.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące projektów domu? Skontaktuj się ze specjalistami!
Powyżej przedstawione zostały pewne kwestie, jakie nie zawsze przychodzą na myśl, kiedy projektuje się dom z poddaszem. Z pewnością jednak chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co jeszcze powinno być uwzględnione w takim planie budowy. Najlepiej więc umów się ze specjalistami z biura projektowego, którzy rozwieją Twoje wątpliwości.