Utrzymanie czystości w zakładach produkcyjnych – dobre praktyki
Zakłady produkcyjne to specyficzne budynki, w których kluczowe znaczenie ma utrzymanie czystości. Obiekty takie muszą cechować się higieniczną i zadbaną przestrzenią, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i wydajności przeprowadzanych procesów. Szczególnej uwagi wymagają potencjalne zanieczyszczenia posadzek, maszyn i instalacji, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość produkcji, utrudnić organizację środowiska zakładu oraz obniżyć komfort pracowników.
Sprostanie przepisom i standardom
Zakłady produkcyjne muszą być prowadzone zgodnie z szeregiem przepisów i standardów w zakresie czystości. Systematyczne mycie posadzek betonowych i przemysłowych w ich przestrzeni pozwala na sprostanie kluczowym regulacjom, a tym samym zabezpiecza przed karami finansowymi. Dbanie o ich powierzchnię niweluje też ryzyko poślizgnięć i upadków pracowników, spowodowanych nagromadzonymi smarami, olejami, klejami czy płynami eksploatacyjnymi. Profesjonalne mycie posadzek przemysłowych ogranicza też przyspieszone zużycie urządzeń i maszyn produkcyjnych, ograniczając częstotliwość ich konserwacji i niwelują przestoje w pracy. Proces ten korzystnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa produkcyjnego w oczach pracowników, partnerów biznesowych i klientów.
Podstawowe działania
W zakładzie produkcyjnym szczególnie istotne jest mycie posadzek betonowych, czyli wierzchnich i zewnętrznych warstw podłóg obecnych w praktycznie każdym obiekcie tego typu. Ich powierzchnia jest mocno narażona na zabrudzenia, z uwagi na intensywną eksploatację. Kompleksowe czyszczenie posadzek przemysłowych pozwala na wyeliminowanie nawet najbardziej uciążliwych nieczystości, jednak kluczowy okazuje się dobór właściwych metod konserwacji. Pod tym względem specjalistyczną ofertę posiada firma TETON clean, z której usługami można zapoznać się na stronie: https://tetonclean.pl/oferta/doczyszczanie-posadzek. Eksperci korzystają z rozwiązań, które mogą uodpornić posadzki na postępujące zużycie.
Miejsce na foto1
Specjalistyczne podejście
Zakłady produkcyjne to duże budynki, których czyszczenie trzeba trafnie zaplanować. Z reguły cały proces uwzględnia sprzątanie bieżące oraz doczyszczenia. W pierwszym etapie stosowane są zwykle środki chemiczne o mniejszych stężenia roztworów, które pozostają bezpieczne dla większości posadzek. Takie prace czyszczące mogą być wykonywane nawet kilka razy w ciągu dnia, przy czym detergent stopniowo może okładać się na posadzce. Rozwiązaniem jest wówczas doczyszczanie betonu, pozwalające na sprawne pozbycie się pozostałości preparatów i bardziej uciążliwych zabrudzeń. Na początek odbywa się odkurzanie posadzek, które usuwa luźne drobiny brudu i stanowi przygotowanie do mycia na mokro. W doczyszczeniu zastosowanie znajdują szorowarki i inne urządzenia, a także odpowiednie preparaty. Na koniec powierzchnia wymaga też neutralizacji poprzez rozprowadzenie i odessanie wody.
Dopasowanie odpowiednich metod czyszczenia
Specjalistyczna dezynfekcja posadzek przemysłowych w zakładzie produkcyjnym łączy w sobie usuwanie wszystkich zabrudzeń i mycie pielęgnacyjne, które skutecznie eliminuje pozostałości w postaci śladów i plam. Aby działania te były efektywne, muszą być sprawnie dopasowane do rodzaju powierzchni. W przypadku posadzek betonowych, żywiczych czy poliuretanowych wykorzystuje się bowiem nieco inne metody i techniki. Istotną kwestią pozostaje również specyfika procesów przeprowadzanych na obszarze zakładu produkcyjnego, stopień i rodzaj zanieczyszczeń czy też zakres powstałych zniszczeń. Wszystko to przekłada się na dość zróżnicowany cennik usług za czyszczenie, który zawsze musi być ustalany w sposób indywidualny. Z reguły odbywa się to na podstawie szczegółowej wizji lokalnej, obejmującej kompleksową ocenę przestrzeni zakładu produkcyjnego.