Czy gotowy projekt domu to dobry pomysł?

Nie da się rozpocząć budowy domu bez odpowiedniego projektu. Jego przygotowanie można zlecić w biurze architektonicznym, ale większość osób decyduje się na zakup projektu gotowego. Czy to lepsze rozwiązanie?

Gotowy projekt jest tańszy

Realizacja indywidualnego zlecenia wychodzi sporo drożej. Projekt wykonywany przez doświadczone biuro architektoniczne może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, podczas gdy na gotowy projekt na projektyzwizja.pl wystarczy wydać około 4000 zł, a w tej cenie znajduje się już pełna dokumentacja techniczna – z gotowym projektem można od razu przystąpić do budowy. W wielu biurach możliwe są nawet darmowe poprawki w projekcie, jeśli ktoś chciałby nieco zmienić w wyglądzie swojego domu – zmiany są oczywiście niewielkie, bez dużego wpływu na samą konstrukcję, niemniej da się w ten sposób zaadaptować wybrany projekt dokładnie do swoich potrzeb.

Dostępny od ręki

Projektowanie domu od podstaw, według indywidualnego zamówienia, trwa przynajmniej kilka miesięcy i trzeba się jeszcze liczyć z częstymi wizytami u architekta. To poważnie opóźnia inwestycję, a nie wszystkich stać na tak długie czekanie. Gotowe projekty domów, dostępne w ofercie danego biura, są kompletne i nie wymagają żadnej dodatkowej pracy ze strony architekta. Standardem jest też przygotowywanie wizualizacji 3D, więc upatrzony dom można sobie obejrzeć w trzech wymiarach i z przykładowym rozmieszczeniem mebli.

Projekt można kupić stacjonarnie, w siedzibie architekta, lub zamówić plany przez internet. W tej drugiej opcji cała dokumentacja jest wysyłana kurierem i przeważnie na taką przesyłkę czeka się góra kilka dni od złożenia zamówienia i dokonania wpłaty.

Mniej przykrych niespodzianek

Podczas budowy domu niemal zawsze wychodzi coś niespodziewanego i bywa, że końcowy efekt niezupełnie pokrywa się z oczekiwaniami inwestora. Przy gotowych projektach to ryzyko jest mniejsze, ponieważ doczekały się już one wcześniejszych realizacji, więc można fizycznie sprawdzić, jak taki dom naprawdę wygląda i uniknąć kosztownych błędów architektonicznych.

Przy projektach indywidualnych, szczególnie gdy są one bardzo skomplikowane, częściej dochodzi do opóźnień i potrzebne są poprawki, przez co ostateczny koszt inwestycji może znacząco przekroczyć zakładaną pierwotnie kwotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − dziesięć =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |