Czym są i jakie zastosowanie mają platformy robocze?

W wielu firmach pracownicy muszą wykonywać swoje obowiązki na wysokościach. Niekiedy drabina jest rozwiązaniem, które nie zapewni wymaganej wysokości ani też odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Wówczas wykorzystywane są platformy robocze. Przedstawiamy, z czego składają się te maszyny oraz w jaki sposób przyczyniają się do optymalizacji procesów w różnych gałęziach przemysłu.
Co to jest platforma robocza?
Platforma robocza jest specjalnie zaprojektowaną konstrukcją, która umożliwia przeprowadzanie prac na wysokościach. Wykonana we właściwy sposób zagwarantuje stabilność podczas pracy, a także da niezbędną przestrzeń zarówno dla pracownika, jak też dla wykorzystywanych przez niego materiałów, czy narzędzi. Platformy robocze są wyposażone w napęd, dzięki czemu mogą się poruszać. Osiągnięcie pożądanej wysokości zajmuje zaledwie kilka sekund. Wyróżnia się następujące typy platform roboczych:
Nożycowa – unosi się dzięki mechanizmowi nożycowemu, który jest sterowany przez pracownika, np. za pomocą pedału,
Przegubowa – wyposażona w ramię podnoszące kosz, w którym znajduje się robotnik, pozwala na dotarcie do trudnodostępnych miejsc.
Indywidualnie zaprojektowane rozwiązania na linie produkcyjne, w tym platformy robocze, może wykonać dla Twojej firmy Taskoprojekt. Warto dowiedzieć się więcej na temat automatyzacji oraz robotyzacji w przedsiębiorstwie, ponieważ poprawi to zarówno wydajność, jak i bezpieczeństwo. Niezbędne informacje dostępne są tutaj https://taskoprojekt.com.pl/blog/.
Jak powinna być skonstruowana platforma?
Oprócz tego, że platforma robocza musi być dostosowana do potrzeb, a także charakteru przestrzeni, w której ma się poruszać, podczas produkcji należy stosować się do określonych norm prawnych. W procesie tym uwzględniane są m.in. normy ISO, a w szczególności normy: PN-EN ISO 14122-1:2005, PN-EN ISO 14122-2:2005, PN-EN ISO 14122-3:2005. W polskim systemie prawnym niezbędnych informacji należy szukać natomiast w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, czy rozporządzeniu Rady Ministrów dnia 16 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu.
Powyższe przepisy precyzują nie tylko sposób wykonania samej platformy, ale też jej wykorzystania. Wymaga się m.in. zabezpieczenia przed niekontrolowaną zmianą położenia, czy stosowania wyłącznie na równych podłożach. Normy prawne precyzują też szczegóły dotyczące odbioru technicznego przed rozpoczęciem wykorzystywania maszyny.