Najczęściej wykorzystywane rodzaje siatek technicznych

Wyposażeniem wykorzystywanym w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu są tzw. siatki techniczne. Wykonuje się je różną techniką, a także z różnych materiałów, co wpływa na ich parametry oraz możliwość użytku w danym miejscu. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje siatek technicznych, jakie można wyróżnić ze względu na sposób ich wykonania.
Siatki tkane
Siatki tkane produkuje się, przeplatając ze sobą druty osnowy oraz wątku. Dzięki naprzemiennym ruchom powstaje powierzchnia o określonym splocie. Najczęściej spotykanym jest splot prosty. Uzyskiwane są oczka o kształcie kwadratu. Możliwe jest stworzenie w ten sposób siatek o nawet bardzo drobnych wymiarach oczek, sięgających zaledwie kilkudziesięciu/kilkunastu mikronów. Z tego powodu siatki tkane doskonale nadają się do wykorzystania w przemyśle chemicznym, spożywczym, branży budowlanej, czy rolnictwie. Mogą służyć zarówno jako osłony, jak też elementy przesiewające i filtrujące. Wysokiej jakości siatki tkane ze stali nierdzewnej dostępne są tutaj https://siatkitkane.com.pl/.
Siatki zgrzewane
Kolejnym popularnym na rynku rodzajem siatek są siatki zgrzewane. Druty są łączone nie w procesie splatania, lecz zgrzewania w wysokiej temperaturze. Po podgrzaniu materiał jest plastyczny, dzięki czemu możliwe jest złączenie dwóch elementów pod wpływem nacisku. Jako że materiały łączą się ze sobą samoistnie, nie jest wymagane zastosowanie żadnego dodatkowego elementu w roli spoiwa. Produkt ten cechuje się wysoką odpornością mechaniczną, co przekłada się na jego uniwersalność. W przypadku siatek ze stali nierdzewnej można mówić o wykorzystaniu w takich branżach, jak budownictwo, rolnictwo, czy ogrodnictwo. Są one również chętnie wykorzystywane do tworzenia wolier dla ptaków czy osłon przed zwierzętami.
Siatki cięto-ciągnione
Trzecim chętnie wybieranym przez klientów rodzajem są siatki cięto-ciągnione. Nie wykorzystuje się w tym przypadku żadnej metody łączenia elementów. Siatka powstaje ze stalowej blachy, którą poddaje się rozciąganiu i nacinaniu. Maksymalnie wykorzystuje się dzięki temu dany arkusz materiału, bez niepotrzebnych strat. Produkty powstające w ten sposób wyróżniają się pod względem wizualnym. Oczka mają bowiem charakterystyczny kształt rombów. Właśnie estetyka siatek cięto-ciągnionych w połączeniu z wytrzymałością stali nierdzewnej sprawiają, że produkty te najczęściej wykorzystuje się w budownictwie. Są często używane do tworzenia elewacji, balustrad, czy sufitów. Będą nie tylko praktyczne, lecz też sprawdzą się w nowoczesnych, efektownych aranżacjach i projektach budowlanych.