Jak oszacować ilość generowanych odpadów na budowie?

W dyskusji publicznej coraz częściej pojawia się temat legalnego transportu odpadów poremontowych. Krajowe przepisy gospodarki gruzem podlegają dynamicznym aktualizacjom, stąd spore zamieszanie wśród inwestorów indywidualnych i firmowych. Dzisiaj skupimy się na wyjaśnieniu ważnej kwestii logistycznej – wyborze właściwej pojemności kontenera. Jak przewidzieć, ile śmieci wytworzymy w procesie budowlanym? Czy jednoznaczne kalkulacje są w ogóle możliwe?

Analiza struktury odpadów

Punktem wyjścia dla naszych rozważań staje się ocena zakresu prac budowlanych i remontowych. Uwzględnienie powierzchni użytkowej i struktury przyszłych odpadów pozwala określić zapotrzebowanie na konkretny kontener. Najwięcej miejsca zajmują bloki betonowe, cegły, elementy ceramiki czy pozostałości zbrojeniowe. Jeśli w grę wchodzą czynności rozbiórki fragmentów budynku, musimy się przygotować na znacznie większe ilości gruzu, niż w przypadku standardowego remontu.

Prężny rozwój rynku remontowego dokłada ważną cegiełkę do analiz. Na podstawie danych statystycznych można prognozować średnią ilość gruzu, jaka przypada na metr kwadratowy remontowanej nieruchomości. Dla domów jednorodzinnych jest to około 500 cm3 gruzu na 2 m2 powierzchni przy generalnym remoncie. Musimy jednak wyraźnie zaznaczyć, że tego typu prognozy obarczone są dużym ryzykiem błędu, a każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny.

Czy da się przewidzieć ilość odpadów na placu budowy?

Pobieżna lektura postów na forum budowlanym pokazuje, jak bardzo rozpowszechnione jest to pytanie. Trudno się temu dziwić – selekcja pojemnika na gruz przekłada się na konkretne koszty finansowe. Zbyt mały kontener wymaga częstego wywożenia do punktów utylizacji, co napędza wydatki transportowe. Zbyt duży – prowadzi do zauważalnego rozdmuchania kosztów wynajmu. Dlatego optymalizacja rozmiaru zbiornika stanowi ważny cel dla większości inwestorów i generalnych wykonawców.

Nie istnieje niestety żadna tabelka, która pozwalałaby przypisać jednoznaczne wartości do poszczególnych typów robót. Dotychczasowe doświadczenia wynikają z metody prób i błędów. To stwierdzenie kryje w sobie ważną wskazówkę. Lepiej korzystać z wiedzy innych, niż samodzielnie testować niesprawdzone rozwiązania, które nader często nie spełniają początkowych oczekiwań inwestorów. Z tego powodu większość inwestorów poszukuje fachowej pomocy wśród firm, dla których usługa wywozu gruzu stanowi fundament działalności biznesowej. Specjaliści są w stanie wyczuć zapotrzebowanie i wskazać kontener, który najlepiej sprawdzi się dla danej sytuacji.

Odwiedź stronę https://smieci.eu/oferta/wywoz-gruzu/, gdzie uzyskasz szczegółowe informacje na temat usługi wynajmu i transportu pojemników na odpady budowlane. Zamów kontener na gruz za pośrednictwem serwisu Smieci.eu, a otrzymasz dostęp do kompleksowego świadczenia i konkurencyjnych cen. Firma Smieci.eu realizuje zlecenia w całej Polsce, wspierając inwestycje indywidualne, gospodarcze i deweloperskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |