Jak wybrać taśmy konturowe dla swojego pojazdu?

Taśmy konturowe stanowią jeden z obowiązkowych elementów znakowania pojazdów ciężarowych. Ich stosowanie regulowane jest przez przepisy prawa międzynarodowego, w tym m.in. przez Regulamin ECE 48. Na rynku dostępne są różne produkty oferowane w ramach oznakowania konturowego. Sprawdź, czym kierować się przy ich zakupie oraz jak wybrać dobre taśmy konturowe do swojego pojazdu.

Taśmy konturowe – charakterystyka

Oznakowanie konturowe pełni rolę prewencyjną. Stosuje się je po to, aby pojazdy ciężarowe, naczepy, przyczepy i samochody dostawcze były jeszcze lepiej widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Taśmy konturowe powstają z wytrzymałych materiałów odblaskowych, dzięki czemu odbijają światła innych pojazdów, lamp oraz innych elementów oświetlenia obecnych przy drodze. Uczestnicy ruchu drogowego jeszcze szybciej dostrzegają obecność na drodze pojazdu ciężarowego, dzięki czemu mogą lepiej zaplanować swoje kolejne manewry. W ten sposób redukuje się ryzyko ewentualnych wypadków oraz zwiększa bezpieczeństwo transportu. To niezwykle ważne zarówno dla firmy świadczącej usługi transportowe, jak i dla innych kierowców.

Jakie pojazdy muszą obowiązkowo stosować taśmy konturowe?

Obowiązek stosowania taśm konturowych obejmuje nowe pojazdy ciężarowe rejestrowane na terenie Polski. Jest to zgodne z prawem międzynarodowym oraz wspomnianym już regulaminem ECE 48. Zgodnie z nim obowiązek stosowania oznakowania konturowego mają: pojazdy o masie całkowitej powyżej 7,5 tony, długości większej niż 6 metrów oraz szerokości większej niż 2,1 metra. Ponadto taśmy konturowe są obligatoryjne w przypadku przyczep i naczep o masie większej niż 3,5 tony.

 

Opcjonalnie oznakowanie konturowe można stosować w przypadku pojazdów transportowych o masie nieprzekraczającej 7,5 tony, przyczep i naczep o masie w przedziale 750 kg – 3,5 tony oraz autobusów posiadających więcej niż 8 miejsc siedzących dla pasażerów. Jednocześnie zabronione jest stosowanie taśm konturowych w samochodach osobowych oraz przyczepach o masie mniejszej niż 750 kilogramów.

Minimalne wymagania oznakowania konturowego

Przepisy określają minimalne wymagania dla oznakowania konturowego. Zgodnie z nimi na tyle pojazdu lub naczepy można stosować tylko taśmy żółte lub czerwone. Na bokach pojazdu lub naczepy stosuje się taśmy barwy żółtej lub białej. Produkty te muszą posiadać niezbędne certyfikaty i być zgodne z normami międzynarodowymi.

Minimalne wymagania oznakowania konturowego to także:

        minimum 5 cm szerokości taśmy;

        pełne oznakowanie konturu tylnego;

        oznakowanie powinno stanowić minimum 80% skumulowanej długości pojazdu (w niektórych przypadkach może to być 60%);

        oznakowanie boczne musi składać się minimum z linii dolnej oraz górnych rogów;

        oznakowanie pojazdu i naczepy powinno być jednakowe.

Czym kierować się przy wyborze taśmy konturowej do pojazdu?

Przy wyborze taśmy konturowej sprawdź, czy spełnia ona normy wymienione w przepisach oraz posiada certyfikat. Niezwykle ważna jest też jakość wykonania produktu. Taśma powinna powstawać z wytrzymałych materiałów odblaskowych i posiadać dobrej jakości klej odporny na warunki atmosferyczne. Wówczas oznakowanie konturowe długo będzie spełniało swoje zadanie. Właśnie dlatego rekomendujemy zakup produktów od renomowanych producentów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 7 =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |