Rekuperacja – jakie są jej wady i zalety?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to technologia coraz częściej spotykana w nowo budowanych domach. Pozwala ponownie wykorzystać ciepło stosowane wcześniej do ogrzania budynku. To jednak niejedyna jej zaleta. Sprawdź, jakie są inne korzyści, a także wady rekuperacji.

Lepsza jakość powietrza w domu

Rekuperacja zapewnia stały dostęp świeżego powietrza w budynku, bez konieczności wietrzenia pomieszczeń. Dzieje się to przez całą dobę, niezależnie od pory roku i pogody za oknem. Skrajnie niskie czy wysokie temperatury nie mają znaczenia, gdyż w zimie powietrze zaciągane z zewnątrz jest ocieplane, a w lecie ochładzane przez powietrze wywiewane z obiektu.

Dzięki wysokiej klasy filtrom następuje oczyszczenie powietrza z roztoczy, alergenów, kurzu i pyłów o małych rozmiarach. Jest ono też pozbawione nadmiernej wilgotności. W porównaniu z powietrzem poza domem to w środku ma zawsze niższą zawartość dwutlenku węgla. Niektóre filtry mają ponadto możliwość jonizacji.

Oszczędności finansowe

Niewątpliwymi korzyściami wynikającymi z montażu rekuperacji są oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. System pozwala odzyskać energię z ciepłego, odprowadzanego na zewnątrz powietrza i ogrzać nim powietrze nawiewane do środka. W przeciwieństwie zatem do wietrzenia poprzez otwarcie okien, ciepłe powietrze w przypadku rekuperacji nie jest bezpowrotnie tracone z wnętrza. Odzysk ciepła może wynieść do 95%, w zależności od zamontowanego wymiennika ciepła oraz różnic temperatur, co przekłada się zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 50%.

Lepszy komfort życia

Dzięki rekuperacji zwiększasz komfort życia mieszkańców. Brak pyłów i kurzu z ulicy, wlatujących do domu owadów czy nieprzyjemnych zapachów sprawia, że codzienne życie jest znacznie przyjemniejsze. Wentylacja mechaniczna pozwala obniżyć wilgoć w powietrzu oraz szybko pozbyć się zaparowanych okien i luster po kąpieli. Umożliwia też usunięcie aromatów kuchennych i dymu papierosowego.

Kontrola dostarczanego do domu powietrza

To tylko niektóre zalety, jakie zapewnia rekuperacja. Stargard to jedna z wielu miejscowości w Polsce, których mieszkańcy doceniają korzyści płynące z tego rozwiązania. Kolejną z nich jest możliwość kontroli nawiewanego do domu powietrza. System pozwala na zwiększenie albo zmniejszenie jego ilości, w zależności od aktualnych potrzeb mieszkańców. W czasie spotkania w dużym gronie możesz zwiększyć nawiew, z kolei w okresie nieobecności w domu, na przykład tygodniowego urlopu, możesz korzystać z opcji wentylacji na najniższym poziomie.

Wady rekuperacji w domu

Jak każdy system, również wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może mieć cechy uznawane za wady. Główną z nich jest cena – jednorazowy koszt zakupu i montażu rekuperacji nie należy do najniższych. Urządzenie wymaga dbałości o czystość i higienę, dlatego warto je regularnie przecierać z kurzu i osadów.

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego sprzętu i jego prawidłowy montaż przez profesjonalistów – od tego zależy sprawność i wydajność systemu. Dlatego jeśli interesuje Cię rekuperacja w Szczecinie, sprawdź ofertę firmy ZCI Pajos. To inwestycja w czyste powietrze w Twoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − trzy =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |