Czym czyścić parkiety, aby ich nie zniszczyć?

Drewniane podłogi to elegancki dodatek do domu, który pasuje do wszystkich stylów wnętrz, np. nowoczesnych czy vintage. Aby drewniane podłogi służyły długo, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia.

W jaki sposób wyczyścić parkiet o lekkim stopniu zabrudzenia?
Aby skutecznie usunąć codzienne zabrudzenia z podłóg drewnianych bez pozostawiania smug i plam, warto przeprowadzić specjalistyczne preparaty do konkretnych rodzajów i wykończeń podłóg. Inne środki będą miały zastosowanie do podłóg lakierowanych, a inne do drewna olejowanego i surowego. Przed czyszczeniem desek należy również zwrócić uwagę na materiał akcesoriów do sprzątania, takich jak mopy czy ściereczki.

Jak pielęgnować parkiet lakierowany?
Właściwa pielęgnacja parkietu lakierowanego to także dbanie o to, aby na jego powierzchni nie gromadził się piasek. Lakierowana powierzchnia ma niski opór tarcia, dlatego ziarna piasku działają na nią jak papier ścierny, niszcząc jej gładką strukturę. Podobnie przestawianie mebli, czy też chodzenie na wysokich obcasach. Aby zbyt szybko nie uszkodzić parkietu, wystarczy regularnie zamiatać istniejące zabrudzenia (zwłaszcza piaskiem) lub usuwać je odkurzaczem, najlepiej wyposażonym w miękką szczotkę. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie przy wejściu wycieraczki do butów, dzięki której nie będziemy wnosić do pomieszczenia piachu. Częste odkurzanie i regularne przecieranie parkietu lekko wilgotną ściereczką to podstawowe czynności zapewniające piękno podłóg drewnianych. Parkietu drewnianego nie należy zbyt mocno namaczać. Lepszym rozwiązaniem jest użycie wilgotnej szmatki, chociaż nie zawsze się ona sprawdza. Do czyszczenia cięższych zabrudzeń, szczególnie jesienią i zimą, używaj mopa i specjalnego preparatu do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni drewnianych. Specjalistyczne środki chemiczne do czyszczenia powierzchni lakierowanych można znaleźć w sklepach z parkietami. Mimo że warstwa impregnatu została nałożona wcześniej,  nadmiar wody może doprowadzić do uszkodzenia lub nawet deformacji desek. Dlatego przed umyciem podłogi mopa należy dokładnie odsączyć z nadmiaru wody.

Jak pielęgnować parkiet olejowany?
Olejowanie podłogi drewnianej ma na celu stworzenie na jej powierzchni warstwy ochronnej, która zabezpiecza deski przed wilgocią i zabrudzeniami. Pierwszą konserwację podłogi najlepiej wykonać bezpośrednio po jej ułożeniu. Do samodzielnej pielęgnacji olejowanych podłóg sprawdzą się specjalne środki do regularnej ochrony i odnawiania parkietu. Wystarczy oczyścić powierzchnię parkietu z kurzu i piasku, następnie miękkim mopem nałożyć warstwę oleju do podłóg i pozostawić do całkowitego wyschnięcia na około 3 godziny. Oleju pielęgnacyjnego nie należy wcierać w powierzchnię podłogi. Do regularnego czyszczenia olejowanych powierzchni wystarczy klasyczny mop, szczotka lub odkurzacz. W przypadku mocnych bejc najlepiej zastosować specjalistyczny środek do pielęgnacji drewna i stosować się do zaleceń producenta, a zwłaszcza wskazówek dotyczących dawkowania preparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |