Czym są okucia drzwi?

Drzwi stanowią niezwykle ważny element wyposażenia domu. Odpowiadają za izolację, bezpieczeństwo, ale również za estetyczny wymiar budynku. Warto przy tym pamiętać, że drzwi to nie tylko drewniane, plastikowe czy metalowe skrzydło. Aby drzwi stanowiły wartość użytkową, potrzeba zamontować dodatkowe elementy umożliwiające codzienne z nich korzystanie. Elementy te nazywamy okuciami drzwi. Czym są okucia drzwi i jakie funkcje mogą spełniać?

Zawiasy – podstawowe okucia drzwi

Zawiasy stanowią łącznik między drzwiami o ościeżnicą. To na nich umieszczone jest skrzydło. Umożliwiają jego otwieranie i zamykanie. Konstrukcja zawiasów dostosowana jest do specyfiki drzwi – ich przeznaczenia, materiału, z którego są wykonane oraz innych aspektów ich konfiguracji. Zależy od tego m.in. sposób mocowania zawiasów. Najczęściej stosowane zawiasy to te czopowe, które mogą być jedno-, dwu, a nawet trzyskrzydełkowe. Zapewniają one odpowiednią stabilizację skrzydeł drzwi, nawet podczas ruchu. Ze względu na sposób montażu, możemy wyróżnić zawiasy przykręcane, wkręcane lub przykręcano-wkręcane.

Klamka i zamek w drzwiach

Klamka oraz zamek to elementy, bez których ciężko wyobrazić sobie drzwi. One również należą do okuć drzwi. Istnieje wiele rodzajów klamek. Mogą być to klamki do drzwi na długim szyldzie i krótkiej rozecie. Istnieje również możliwość montażu gałek do drzwi, otwieranych poprzez ich obrót w prawą stronę. Szczególnie popularnym w budynkach użyteczności publicznej rozwiązaniem jest klamko-pochwyt. Składa się z klamki od strony wewnętrznej oraz nieruchomego uchwytu z zewnętrznej strony. Takie drzwi najczęściej otwiera się poprzez przekręcenie klucza we wkładce lub za pomocą domofonu. Kolejnym elementem drzwi, który należy do okucia drzwiowego jest zamek. Istnieją ich dwa podstawowe rodzaje – wpuszczany oraz nawierzchniowy. W przypadku tego pierwszego, mechanizm umieszczony jest pod powierzchnią skrzydła. Zamki nawierzchniowe montuje się na powierzchni drzwi, a zasuwa wchodzi w blokadę umieszczoną na ościeżnicy. 

Inne elementy okucia drzwi

W ofercie producentów drzwi znajduje się więcej rodzajów okuć drzwi, takich jak rygle, samozamykacze, systemy przesuwne, uszczelki, elektrozaczepy czy też zwory. Przy zakupie drzwi większość producentów oferuje szeroki wybór okuć drzwiowych. Wśród nich wyróżnia się Nexbau, który w swojej ofercie ma równie szeroką ofertę drzwi, co okuć do drzwi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + dwa =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |