Hortensja bukietowa silver dollar – Uprawa, przycinanie i pielęgnacja

Hortensja bukietowa silver dollar

Hortensja bukietowa silver dollar podobnie jak Kalina Eskimo jest zdecydowanym wyróżnikiem wśród kwiatów, a także wśród samego gatunku hortensji. Jej cechy i wyjątkowość doceniło wiele towarzystw ogrodniczych w tym towarzystwo brytyjskie. Jest to również najpopularniejsza grupa hortensji, która wybierana jest do upraw w ogrodach domowych, ale nie tylko, zaobserwować ją można w wielu miejscach w Polsce w zieleni miejskiej. Co takiego jest w hortensji bukietowej silver dollar, że cieszy się dużym zainteresowaniem?

hortensja silver dollar

Hortensja bukietowa silver dollar – Charakterystyka krzewu

Krzewy hortensji bukietowej silver dollar, są charakterystyczne, ponieważ ich główną cechą jest wyprostowany, blisko trzymetrowy pęd. Na jego końcu podczas kwitnięcia pojawia się piękny stożkowy kwiatostan, najczęściej w kolorze białym lub kremowym. Jeśli chodzi o kolory kwiatostanów hortensji silver dollar, to występują również w zieleni, różu, a także czerwieni. Jest to krzew średniej wielkości, ale jest on jednocześnie bardzo okazały.

Kwitnie dość długo, bo od czerwca do września, co pozwala na piękną ozdobę ogrodów na kilka miesięcy. Hortensja silver dollar, prezentuje się bardzo okazale również jest jest posadzona w towarzystwie innych odmian hortensji lub po prostu w większej grupie kwiatowej. Co ważne, można ją hodować również w pojemnikach i skrzyniach, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających małą działkę, lub duży balkon do dyspozycji. Nadmienić trzeba również, że kwiaty hortensji bukietowej silver dollar, mogą mierzyć nawet około 25cm.

Kwiat pojawia się latem i gdy zaczyna kwitnąć jest biały, pod koniec kwitnienia różowieje. Ponieważ roślina ta, nie ma zbyt wielkich wymagań uprawowych, toteż może być sadzona w większości ogrodów przydomowych i ozdabiać posesje. Ponad to warto wspomnieć, że hortensja bukietowa silver dollar, jest świetnym materiałem na suche bukiety, stąd również jej nazwa hortensja bukietowa.

hydrangea paniculata silver dollar

Wymagania i uprawa

Hortensja bukietowa kwitnie na pędach jednorocznych i dobrze czują się w żyznej, wilgotnej glebie o odczynie kwaśnym. Ma ona swoiste wymagania, jak każda roślina i trzeba tym wymaganiom sprostać, jeśli chcemy, by nasz ogród wypełniony był pięknymi kwiatami hortensji silver dollar. Nie są to jednak wymagania wygórowane. Gleba, która wymieniona jest powyżej, jest glebą często występującą w każdym przeciętnym ogrodzie. Gleby odpowiednie dla hortensji nie mogą być jednak zbyt kwaśne.

 

W odróżnieniu chociażby od dębu green pillar o którym pisaliśy ostatnio, hortensji bukietowa silver dollar, nie można również sadzić w miejscach wystawionych na słońce, jest to bowiem roślina, która lubi słońce, ale w umiarkowanych ilościach, świetnie poczuje się w zacienionych miejscach, lub półcieniach. Świetną wiadomością dla ogrodników jest to, że hortensja bukietowa, jest odporna na szkodniki i choroby. Robaki, praktycznie jej nie atakują. Jedynie, gdy zbyt mocno wystawimy ją na słońce pojawić się mogą przędziorki.

Szybka reakcja na szkodniki może być skuteczna, aby uniknąć choroby krzewu. Ponad to, warto pamiętać również o przycinaniu. Należy je wykonać raz do roku. Wówczas skrócić należy wszystkie pędy silver dollar. Zabieg przycinania pędów, to właściwie jedyny, ale bardzo ważny zabieg, który może zapobiec chorobom, jest on zatem bardzo ważny w uprawie tej rośliny. Ma to również wpływ na okazałość rośliny, ponieważ im krócej przytniemy pędy, tym kwiat będzie większy, a pędy sztywniejsze.

silver dollar hortensja

Sposoby przycinania hortensji silver dollar

Pędy hortensji bukietowej najlepiej jest przyciąć w marcu, jeszcze przed rozwojem liści. Zabieg ten wykonuje się raz do roku. Najlepiej przyciąć je o 1/3 ich długości, natomiast stare pędy nawet o 2/3 ich długości. Kwiaty wówczas będą bardzo okazałe. Natomiast pod koniec sierpnia wycinamy przekwitłe kwiatostany tuż pod miejscem wyrastania.

Hortensja to bardzo „wdzięczny” kwiat, mało wymagający, ale piękny i wzbudzający zachwyt. Należy o nią dbać przycinając jej pędy raz do roku, do około 20-30 cm. Słabiej tniemy jedynie formy karłowe, czyli taką odmianę jak „Dart’s Little Dot”. Hortensje, które kwitną na pędach jednorocznych i są nieprzycinane, tworzą coraz drobniejsze kwiatostany, krzewy szybciej się starzeją i tracą swój doskonały wygląd.

silver dollar

Pozostałe odmiany hortensji bukietowej

Hortensja jest kwiatem, który można sadzić w różnych grupach jednej odmiany, lub wśród innych odmian, a także innych krzewów. Prócz silver dollar, występują również odmiany o ciemniejszych barwach, które doskonale się uzupełniają z silver dollar. Wyróżnia się jeszcze kilka odmian hortensji bukietowej.

  • Hortensja bukietowa „Vanille fraise”, to okazała odmiana, charakteryzująca się bardzo dużymi kwiatami o zabarwieniu biało – różowym. Różowieją one całkowicie bardzo szybko.
  • Hortensja bukietowa „Grandiflora”, to jedna z najstarszych odmian hortensji bukietowej, a jednocześnie najciekawsza. Jej krzewy dorastają nawet do 4 metrów. Kwitnie w lipcu do września i ma również kwiaty mierzące około 30 cm długości.
  • Hortensja bukietowa „Anabelle”, ta odmiana należy do najmniej wymagających, jej kwiaty są kuliste, a nie stożkowe, mają białą barwę. Jej wysokość sięga do 1,5 metra. Może być uprawiana jako krzew, ale nazywa się ją też niewielkim drzewkiem.
  • Hortensja bukietowa „Pinky Winky”, jest to jeden z mniejszych krzewów hortensji, ponieważ sięga około 1,5 metra wysokości. Jej kwiaty mają początkowo barwę białą, następnie jesienią różowieją. Jej pędy są wyjątkowo sztywne w stosunku do innych odmian.
  • Hortensja bukietowa „Pink diamond”, jest to odmiana o różowych kwiatach. Kwitnie od lipca do września, stopniowo się wysusza, ale jej kształt długo pozostaje niezmienny, dlatego idealnie nadaje się do suchych bukietów. Sięga około 2 metrów wysokości.
  • Hortensja „Ruby”, ma bardzo głęboki, rubinowy kolor. To odmiana, która sięga nawet do 3 metrów wysokości. Jest jedną z najszybciej rosnących roślin. Bardzo dobrze znosi mrozy i inne niesprzyjające jej warunki. Tak jak inne odmiany, lubi gleby kwaśne, ale również świetnie poczuje się będąc nawożona kompostem.

2 komentarzy do “Hortensja bukietowa silver dollar – Uprawa, przycinanie i pielęgnacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 7 =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |