Introwertyk czy ekstrawertyk – test, jaką osobą jesteś!

osobowość introwertyczna

Ludzka osobowość budzi wiele ciekawości i kontrowersji, jest to ściśle związane z naszym umysłem, temperamentami, które jeszcze do tej pory nie zostały dogłębnie zbadane. Osobowością nazywamy wewnętrzny system regulacji, który drzemie w człowieku, osobowość odpowiada za adaptację rzeczywistości i postrzeganie świata, a także za zachowania w różnym czasie i różnym środowisku.

Jest to temat niezmiernie ciekawy dla psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów i innych specjalistów badających dziedziny wiedzy związane z ludzkim umysłem i osobowością. Wyróżnia się wiele kryteriów, na podstawie, których, dzielimy osobowość na różne typy. Niektóre z nich to choleryk, sangwinik, melancholik, a także wśród nich jest ekstrawertyk i introwertyk.

Test osobowości – co to takiego?

Jak sprawdzić naszą osobowość, jak dowiedzieć się jakim typem osobowości jesteśmy. Oczywiście każda z osobowości to zbiór różnych cech, mniej lub bardziej do siebie podobnych. Szukając odpowiedzi możemy odnaleźć w sobie znaczące cechy sangwinika lub introwertyka, ale pomocne nam będą również testy osobowości, które pozwolą nam szerzej zapoznać się z własnymi preferencjami i zakwalifikować nas do danego obszaru osobowości

 Test na typy osobowości, może być przeprowadzony już w szkole przez psychologa dziecięcego, ale także wśród dorosłych. Dla tych, którzy chcą dzieci traktować indywidualnie, test na introwersję i ekstrawersję będzie bardzo przydatny, by zdefiniować osobowość dziecka. Tak samo wśród dorosłych. Aby potwierdzić zgodność charakterów, może przeprowadzić test osobowości. Test na osobowość, to narzędzie bardzo często wykorzystywane przez specjalistów podczas terapii lub może zostać wykonany samodzielne przez nas samych

 Możemy znaleźć szereg dobrych testów na inteligencję, ale także na osobowość, które pozwolą nam się zdefiniować w drodze do poznania własnej tożsamości. Pamiętajmy jednak, że aby test był prawdziwy, musimy udzielać tylko szczerych odpowiedzi. Tylko w ten sposób dowiemy się, jakim typem osobowości jesteśmy i do którego nam bardzo daleko.

ekstrawertyk

Kim jest introwertyk?

Zacząć należy od tego, że typy osobowości jak introwertyk czy ekstrawertyk, to typy osobowości, które nazwał i zdefiniował Karol Gustaw Jung, znany na całym świecie szwajcarski psycholog i terapeuta, a także artysta i naukowiec. Introwertyk, w przeciwieństwie do ekstrawertyka jest osobą zamknięta w sobie, domatorem, który nie potrzebuje towarzystwa, jest to osoba, która zwraca się do własnego wnętrza, czerpie energie z siebie samego. Jego własne towarzystwo daje mu spokój i ukojenie.

Nie potrzebuje innych osób, by sobie poradzić z problemem lub by spędzić z kimś czas. To najprościej mówiąc samotnicy, którzy są bardzo uważni, czujni i są dobrymi przyjaciółmi. To, że wolą swoje własne towarzystwo, nie oznacza, że są egoistami, potrafią być prawdziwymi, dobrymi przyjaciółmi i partnerami. Introwertyk preferuje spokój, ma swoje miejsca, gdzie może przebywać sam. Co ważne, emocjami, które przeżywa nie obarcza innych. Nie można go mylić z odludkiem, który unika innych ludzi i innych osobowości, jest on przede wszystkim zdystansowany i traktuje siebie, jako jednostkę.

Cechy charakteru introwertyka zostały zdefiniowane jako cechy osoby, która koncentruje się na własnym wnętrzu, własnych przeżyciach i nie daje po sobie poznać innym swoich emocji. Nazwa introwertyka, wzięła się od „intra verte”, czyli zwracanie się do wnętrza. Introwertyk bardziej od tłumów i zgiełku woli przeżycia wewnętrzne i na nich się skupia.

Ekstrawertyk cechy charakteru?

Ekstrawertyk to kolejna osobowość zdefiniowana przez K. Junga. Słowo to wywodzi się z łaciny i oznacza dokładnie zwracanie do zewnątrz. W przeciwieństwie do introwertyka, osobowość ta cechuje się otwartością i ekspresją. Dwa wyróżnione typy to podstawowe, najczęściej występujące wśród ludzi. Mało tego, są one przeciwstawne.

Bardzo często jednak nie możemy do końca zdefiniować ekstrawertyka, dlatego to tego możemy użyć narzędzia jakim, jest test na ekstrawertyka. Możemy również analizować daną osobę i obserwować. Takie obserwacje możemy prowadzić również na sobie. Cechy charakteru ekstrawertyka, to żywiołowość, optymizm i otwartość. Ekstrawertycy, to optymistycznie nastawione do świata osoby, które lubią innych ludzi, lubią z nimi przebywać i się nimi otaczać. Są to najczęściej osoby gadatliwe, beztroskie i towarzyskie.

Ekstrawertyk posiada wiele zainteresowań, hobby, a także ciągły ruch. Ekstrawertycy są również dobrymi przywódcami, nie mają kłopotu z podejmowaniem decyzji i sprawdzają się w roli lidera. Są to osoby również bardzo beztroskie, które wiele rzeczy widzą „na różowo”, ponieważ są wielkimi optymistami. Rozwiązują problemy z łatwością i uważają, że każdy da się jakoś rozwiązać. Nie można tego jednak mylić z infantylnością, choć inne cechy osobowości, mogą tak ekstrawertyka oceniać.

introwertyk

Introwertyk czy ekstrawertyk – odpowiedź na kilka pytań z naszego testu!

Introwertyk czy ekstrawertyk, oto jest pytanie. Jeśli sami nie wiemy ani nie pomógł nam w tym żaden psycholog, możemy wykonać test na introwertyka. Testy osobowości są tak skonstruowane, że jeśli udzielimy wyłącznie szczerych odpowiedzi, pozwolą nam one zdefiniować samego siebie, w poniższym teście wystarczy odpowiedzieć na 7 spośród nich twierdząco, by dowiedzieć się, że jesteśmy introwertykami. Oto kilka przykładowych pytań:

  • Przytłaczają cię zbyt rozmowne osoby?
  • Przed wystąpieniami publicznymi, zaliczeniem projektu w szkole lub pracy długo się przygotowujesz?
  • Nie lubisz załatwiać spraw osobistych przy innych ludziach?
  • Nie potrzebujesz pracy w zespole, ponieważ w pojedynkę dobrze sobie radzisz?
  • Łatwiej napisać ci e-maila opisującego twoje odczucia niż wyrazić je prosto w oczy drugiej osobie?
  • Nie lubisz spontanicznych spotkań/wyjazdów?
  • W piątkowy wieczór wybrałbyś kawiarnię lub małe bistro zamiast głośnego klubu?
  • Sam nie wychodzisz z inicjatywą zapoznania się z kimś nowym, nawet jeśli dany człowiek cię zainteresował?
  • Większość podjętych przez ciebie decyzji życiowych jest solidnie przemyślana?
  • Czasami martwisz się bez wyraźnego powodu?

Zadane pytania pozwalają na definicję naszej osobowości. Podobnie skonstruowane są również inne testy na osobowość, zarówno testy na ekstrawertyka jak i na choleryka wyglądają podobnie. Ważne jest, aby odpowiedzi udzielać szczerze, tylko wtedy uzyskamy prawdziwy wynik testu. Czasem dużo łatwiej się funkcjonuje w świecie wiedząc jakim typem osobowości jesteśmy.

1 komentarz do “Introwertyk czy ekstrawertyk – test, jaką osobą jesteś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 − dwa =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |