Jak sprawnie przeprowadzić inwentaryzację? Podpowiadamy!

inwentaryzacja

Przedsiębiorcy prowadzący firmy produkcyjne, handlowe, a w niektórych przypadkach też usługowe, muszą przeprowadzać coroczne inwentaryzacje. Jak sprawnie wykonać rozliczenie spisu? Wyjaśniamy w tym artykule.

Na czym polega inwentaryzacja?

Inwentaryzacja, zwana również remanentem, obejmuje szereg czynności mających na celu ustalenie rzeczywistego stanu środków obrotowych i trwałych oraz bieżących zobowiązań przedsiębiorstwa. Pozwala uzyskać pełen obraz sytuacji majątkowej firmy. Inwentaryzację przeprowadza się też dla wykazania potencjalnych różnic między zapisami w księgach ewidencyjnych a rzeczywistością. Różnice te mogą wynikać np. z błędów popełnianych przez pracowników albo upłynięcia terminu ważności produktów.

Poszczególne etapy inwentaryzacji

Procedury inwentaryzacji wymagają realizacji kilku etapów. Należy podejść do nich ze starannością, ponieważ każdy krok warunkuje skuteczność całego procesu. Na początek należy wykonać prace przygotowawcze, obejmujące plan działania, aby nie pominąć żadnego elementu wyposażenia w firmie. Następnie przeprowadza się spis z natury i porównuje stan ewidencyjny z wynikami owego spisu. W trzecim etapie wyjaśnia się różnice inwentaryzacyjne i wybiera sposoby ich rozliczenia, a także wykonuje wycenę zarejestrowanych pasywów i aktywów.

Prawidłowo przeprowadzana inwentaryzacja wymaga ponadto wskazania osób odpowiedzialnych za powstałe uszkodzenia i obciążenie materialne. Na koniec konieczne jest sporządzenie wniosków i sugestii służących lepszemu zarządzaniu majątkiem w przyszłości i poprawie jego bezpieczeństwa. Sprawozdanie końcowe powinno zawierać cenne wskazówki mające na celu optymalizację procesów biznesowych, dlatego warto temu etapowi poświęcić odpowiednią ilość czasu.

Sprawna i poprawna inwentaryzacja – jak ją wykonać?

Aby inwentaryzacja zakończyła się sukcesem, każdy z jej etapów należy wykonać starannie i profesjonalnie. Zasady inwentaryzacji zostały wypracowane w ciągu wielu lat. Dążenie do prawidłowości i dokładności wyników pozwoliło stworzyć popularną metodę określaną jako „zamknięte drzwi”. Oznacza ona prowadzenie wszelkich działań inwentaryzacyjnych tylko poza godzinami pracy przedsiębiorstwa, co zapewnia komfort pracy. Zasada ta sprawdza się w przypadku firm, które pracują w określonych godzinach i nie ma niestety zastosowania w przedsiębiorstwach całodobowych.

Ponadto, aby sprawnie i prawidłowo przeprowadzić inwentaryzację, należy też wziąć pod uwagę komisyjny charakter prowadzonych prac. Oznacza on sposób wykonywania inwentaryzacji przez dwie osoby, co gwarantuje bezpieczeństwo i rzetelność działania. Ponadto personel wyznaczony do inwentaryzacji powinien posiadać odpowiednie szkolenia z tego zakresu.

Istotne jest też, aby inwentaryzacja była realizowana zgodnie z zasadą kompletności, czyli dokładnie przeprowadzana krok po kroku przez wszystkie działy w firmie, z uwzględnieniem każdego składnika majątku.

Procedury inwentaryzacyjne wymagają skrupulatności, zaangażowania i odpowiednich umiejętności, które pomogą wykonać każdy etap sprawnie i przede wszystkim skutecznie. To niełatwe zadanie, zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach dysponujących sporym majątkiem. Dlatego profesjonalne firmy, takie jak MerService, pomagają przedsiębiorcom w przeprowadzeniu szczegółowej i efektywnej inwentaryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |