Jak układać styropian pod wylewki podłogowe?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Ciepło z domu można zatrzymać wewnątrz, montując pod fundamentami warstwę styropianu. Poprawi to izolację termiczną i zapobiegnie przenikaniu ciepła do gruntu, co przyniesie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
Termoizolacja gruntu jest istotna!
Ilość ciepła uciekającego z domu zależy w dużej mierze od grubości i jakości warstw izolacyjnych. Izolacja termiczna, podobnie jak izolacja dachu, ścian i podłóg, jest kolejnym sposobem na ocieplenie konstrukcji. Przy budowie domów energooszczędnych zaleca się stosowanie grubszej niż zwykle izolacji na podłogach i ścianach. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie, że izolacja termiczna jest prawidłowo zaprojektowana, niezależnie od tego, czy pomieszczenia będą ogrzewane czy nie. Gdy izolacja podłogi jest zaprojektowana nieprawidłowo lub gdy plany nie są realizowane prawidłowo, mogą powstać duże straty w ogólnym bilansie cieplnym budynku. Zastosowanie styropianu na podłodze jest szczególnie krytyczne przy budowie konstrukcji niepodpiwniczonej.
Przy układaniu podłogi może być konieczne zastosowanie kilku warstw. Pierwszą warstwą jest podbudowa z suchego piasku lub żwiru. Następna jest płyta betonowa z hydroizolacją, a następnie instalacja izolacji. Podczas układania folii polietylenowej i jastrychu cementowego należy zwrócić uwagę na optymalne wymiary i naprężenia wynikające z obciążeń. Po wykonaniu ostatniego etapu, w zależności od preferencji, podłoga jest wykończona. Do wyboru są m.in. panele, płytki ceramiczne, wykładzina dywanowa, posadzka żywiczna.
Jak układać styropian i folię pod wylewkę na podłodze?
Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby izolacja termiczna i akustyczna podłogi na gruncie była zarówno skuteczna, jak i długotrwała. Aby podłoga mogła być izolowana termicznie i akustycznie, podłoże musi być płaskie i suche. Do wykonania podłogi można użyć jak najtwardszego styropianu, pod warunkiem, że ma on znikomą nasiąkliwość i dużą gęstość. Nie traci on swoich właściwości termicznych i akustycznych pod wpływem wilgoci. Powinien być odporny na ściskanie i generowane przez nie obciążenia. Styropian układa się na zakładkę, aby uniknąć mostków termicznych podczas montażu. Wystarczy ułożyć warstwę styropianu co najmniej dwa razy z przesuniętymi krawędziami. Jeśli chcesz zamontować jedną warstwę styropianu, wybierz styropian, który ma fabrycznie wyprofilowane krawędzie, na które można się nakładać. Na koniec na warstwę styropianu układa się blachę aluminiową. Pełni ona funkcję bariery i odgrodzenia.
Układanie styropianu pod wylewkę krok po kroku
Pierwszym etapem układania styropianu jest zagęszczenie podłoża. Następnie wylewa się beton podkładowy o grubości 14 cm popularnie zwany chudziakiem. Na koniec pokrywamy podłogę warstwą izolacji przeciwwilgociowej z papy lub folii budowlanej. Taką warstwę izolacji przeciwwodnej buduje się poprzez ułożenie styropianu na wylewki. Ważne jest, aby materiał ten zachodził na siebie jako bariera dla mostków termicznych. We współczesnym budownictwie coraz częściej typowe jest prowadzenie pionów wodno-kanalizacyjnych na poziomie podłogi. Można więc ukryć rury i przewody, chowając je pod wylewkami ze styropianu. Na wierzchu jastrychu układa się folię polietylenową, która osłania izolację przed wilgocią. Następnie wylewa się beton i układa właściwą podłogę.
Ile kosztuje styropian pod wylewki?
Koszt montażu styropianu na wylewki zależy od ilości warstw tej izolacji oraz ich jakości. Cena styropianu na podłogę waha się od 3 do 5 złotych za metr kwadratowy, jeśli montowana jest tylko jedna warstwa. W przypadku zamontowania dwóch warstw cena wyniesie mniej więcej 3 złote za metr kwadratowy. Dzieje się tak dlatego, że zsumowanie dwóch warstw izolacji będzie kosztowało od 6 do 8 złotych za metr kwadratowy powierzchni. Ostateczna cena ocieplenia podłogi styropianem będzie uwzględniała wybraną grubość izolacji. Ostatnim czynnikiem, który musimy uwzględnić w naszym kosztorysie jest robocizna, która różni się w zależności od lokalizacji czy pory roku budowy. Koszt robocizny możemy pominąć przy budowie metodą gospodarczą, ponieważ większość prac wykonamy sami.
Jaka jest optymalna grubość wylewki betonowej na styropianie?
Jeśli w projekcie występuje infrastruktura wodna, kanalizacyjna lub grzewcza, musimy wykonać posadzkę dwuwarstwową. Spadek będzie równy z prowadzonymi instalacjami, a wylewka będzie już na wierzchu podłoża. Na wierzchu styropianu zwykle stosuje się wylewkę o grubości 4-5 cm. Dodatkowo w styropianie można ukryć rury elektryczne i wentylacyjne.
Dodatkowy ciężar wykończenia podłogi nie jest istotny, ponieważ przyczynia się on również do ciężaru styropianu pod wylewką i sufitem. Grubsza wylewka betonowa byłaby korzystna w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego, ale we wszystkich innych przypadkach wylewka o grubości od 3 do 5 cm powinna być wystarczająca. Przy układaniu podłóg, czy to parkietu, paneli, czy płytek, powinien wystarczyć jastrych o grubości 3-5 cm. Warto wspomnieć, że jastrychy można wzmacniać zgrzewanymi siatkami lub zbrojeniem rozproszonym podczas mieszania składników jastrychu. Siatkę wzmacniającą najlepiej stosować podczas wykańczania podłogi w płytkach ceramicznych.