Czym czyścić kostkę brukową?

czyszczenie kostki brukowej

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem, którym wykłada się podjazdy i drogi do posesji, a także parkingi i chodniki. Można ją spotkać właściwie wszędzie. Jest ona wykorzystywana nie tylko w przydomowej przestrzeni, ale również wśród fabryk, przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych.

Niegdyś miała zadanie wyrównać teren, stanowić twardy grunt na podjazdach, by uniknąć błota i nierówności. Obecnie jest ona również ważnym składnikiem aranżacji. Stanowi dekorację całego gospodarstwa domowego. Aby ten efekt był utrzymywany, należy o nią dbać. Ważne jest by nie porosła mchem, by nie było na niej tłustych plam z oleju, czy też, by nie wyrastały z niej różne chwasty. Aby utrzymać estetykę kostki brukowej należy dokonać trzy razy do roku konserwacji bruku.

Najlepiej zrobić to tuż po zimie, czyli wiosną, następnie latem i jesienią. Kostka brukowa jest ogólnie materiałem bardzo trwałym i odpornym na zabrudzenia, ale również na różne warunki atmosferyczne, lecz aby wyglądała świetnie długi czas, należy ją czyścić.

czym czyścić kostkę brukową

Poznaj domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej!

Czyszczenie kostki brukowej można zlecić firmie, która profesjonalnie zajmuje się czyszczeniem takich powierzchni. Można, jednakże zrobić to samodzielnie używając ku temu kilku prostych narzędzi i używając trochę siły fizycznej. Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej są zazwyczaj proste i łatwe. Najbardziej skuteczna jest systematyczna praca, dzięki której kostka brukowa będzie zawsze w dobrej kondycji. Należy pamiętać o:

  • regularnym zamiataniu kostki brukowej, w sklepach z narzędziami ogrodowymi znajdziemy szeroki wybór szczotek do kostki brukowej lub mioteł, które z łatwością pomogą nam usunąć z powierzchni kostki wszelki piach, lub ziemię, a także liście jesienią.
  • myciu dwa razy do roku ostrym strumieniem wody. Wystarczy, że użyjemy węża ogrodowego do umycia kostki brukowej, z jego pomocą usuniemy wszelkie zanieczyszczenia, zaschnięte błoto, a także porosty lub naloty z różnych opadów atmosferycznych.
  • uzupełnienie szczelin kostki brukowej piaskiem. Jest to ważne szczególnie w pierwszych latach od położenia kostki brukowej, ponieważ podczas mycia, lub zamiatania, piasek ma prawo się wykruszyć, należy go uzupełnić, by kostka była szczelna i nie rozchodziła się, ani nie wypadała.
  • nie skuwać lodu ostrymi narzędziami. Jeszcze niezamarznięty śnieg należy usuwać ostrożnie, tak samo z kawałkami lodu. Musimy uważać, by nie zniszczyć powierzchni kostki, użycie zbyt ostrych narzędzi do skuwania losu może poskutkować odłamaniem się kostki.
  • podczas zimy nie używać soli drogowej, chlorek sodu zawarty w soli drogowej może mieć wpływ na zmianę koloru kostki, więc należy jej używać z rozwagę, a najlepiej unikać zabiegu sypania soli.

czyszczenie i impregnacja kostki brukowej

Jak wyczyścić kostkę brukową z plam po oleju i tłuszczu?

Zabrudzeniem, które występuje na kostce brukowej na podjeździe mechanika, lub rolnika są tłuste plamy z oleju, lub paliwa. Czym zmyć olej z kostki brukowej? Czy wystarczy zwykła woda? Otóż, niestety nie. Plamy z oleju czy paliwa są bardzo oporne i nie da się ich tak łatwo zmyć z powierzchni kostki brukowej.

Jeśli próbujemy je zmyć jeszcze na świeżo, mamy dużą szansę, że uda nam się ich pozbyć. Lecz pozostawiony olej na kostce brukowej jest nieco oporny do usunięcia i można go usunąć specjalnymi preparatami do mycia tłustych plam z oleju. Oleiste plamy najlepiej próbować usunąć przez wyszorowanie brudnego miejsca specjalistycznym płynem i oblaniem go ostrym strumieniem ciepłej wody. Przy czyszczeniu kostki brukowej z oleju może tez pomóc sorbent, który wsiąka część tłuszczu.

To substancja używana podczas pozbycia się śladów w wypadkach drogowych, ale jak się można domyślić, nie każdy ma go zawsze pod ręką, ponieważ jest to środek specjalistyczny. O tym jak usunąć olej z kostki brukowej wiemy już sporo, ale pamiętajmy, że oleje są tłuste, nierozpuszczalne w wodzie i gdy zawodzą domowe sposoby na usuwanie plam z oleju, należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty do czyszczenia kostki brukowej z oleju. Takimi preparatami są na przykład:

  • oil tamer
  • oil spoter
  • wszelkie zmywacze do plam olejowych

czyszczenie kostki efekty

Jak skutecznie usunąć mech z kostki?

Mech, to kolejny nieprzyjaciel kostki brukowej. Powoduje on często odbarwienia na kostce, co wygląda potem nieestetycznie. Efektowne okazuje się mechaniczne usuwanie mchu z kostki brukowej. Usuwanie mchu z betonu można wykonać za pomocą małych grabi. Natomiast usuwanie kępek wyrastających chwastów, można usunąć ręcznie, wyrywając je wraz z korzeniami. Jeśli korzenie pozostaną w ziemi, rośliny odrosną.

W różnych sklepach z akcesoriami do ogrodu i domu można kupić specjalne narzędzia z wygiętymi, metalowymi częściami, które pomogą nam usunąć niechciane rośliny z kostki brukowej. Aby było nam wygodnie ich używać zwróćmy uwagę na rączki i ząbki, aby było wygodnie nam nimi operować. Tego rodzaju narzędzia łatwo włożyć w szczeliny i wydobyć mech. Następnie należy pozamiatać i umyć kostkę strumieniem wody.

Nie zapominajmy, że mamy również do wyboru szereg myjek do kostki brukowych, a także świetnie sprawdzającą się i polecaną szczotkę do mycia kostki brukowej Karcher. Są to skuteczne narzędzia bardzo dobrej marki, które pomogą nam w usunięciu najgorszych zabrudzeń na kostce brukowej.

Impregnacja kostki brukowej po jej czyszczeniu

Czyszczenie i impregnacja kostki brukowej, to warunek konieczny do utrzymania kostki w dobrej kondycji i czystości. Impregnację kostki najlepiej zastosować tuż po jej położeniu, co wydłuży jej żywotność, a następnie zabieg powtarzać co trzy lata. Impregnacja działa jak każda inna, skutecznie zabezpiecza kostkę przed wchłanianiem w głąb jej struktury wszelkie zanieczyszczenia, a także chroni przed wchłanianiem wilgoci.

kostka brukowa

Jak często i kiedy czyścić kostkę brukową?

Ważna jest regularna pielęgnacja kostki brukowej, ale ważne jest by jej nie zaniedbać. By prawidłowo dbać o powierzchnię kostki, należy ją najpierw zaimpregnować, a następnie czyścić co najmniej trzy razy do roku. Mianowicie, najlepiej robić to podczas trzech pór roku, wiosną, latem i jesienią. Ostatni zabieg należy wykonać przed mrozami, a na zimę zostawić do wiosny.

Wiosną dobrze jest usunąć wszystkie naloty powstałe w wyniku wilgoci, np. z topniejącego śniegu. Latem warto pozbyć się mchów i chwastów ze szczelin między kostkami. Jesienią oczyścić i zaimpregnować kostkę przed nadejściem zimy. Pamiętajmy również o regularnym zamiataniu.

1 komentarz do “Czym czyścić kostkę brukową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 20 =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |