Jak zrobić domek na drzewie z palet?

domek dla dzieci z palet

W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak zrobić domek na drzewie z palet. Dla wielu posiadaczy gospodarstw, dużych ogrodów, lub działki posiadanie domku na drzewie dla dzieci to nie lada obowiązek. Oczywiście, zbudowanie go wiąże się ze wspaniałą zabawą dla dzieci, oraz budowaniem świetnych wspomnień. Budowa domku na drzewie, podobnie jak warzywniaka z palet o którym pisaliśmy ostatnio sprzyja dobrej zabawie, ale również budowaniu relacji i obcowaniu z naturą. Podczas budowy domku na drzewie warto pomyśleć nad elementami, które należy zaaranżować, by domek był miejscem beztroskiej zabawy i spontanicznej radości. Dzieci od najmłodszych lat marzą o takim domku. Ba! Może nawet nie tylko dzieci!

 

SPIS TREŚCI

 1. Domek z palet – projekt to podstawa
 2. Co będzie potrzebne do zbudowania domku na drzewie z palet?
 3. Budowa domku na drzewie z palet krok po kroku!
 4. O czym należy pamiętać budując domek na drzewie z palet dla dzieci?
 5. Ile kosztuje budowa domku z palet na drzewie?
 6. Jakie drzewa można wykorzystać do budowy domku?
 7. Czy domek dla dzieci na drzewie wymaga pozwolenia?

Domek z palet – projekt to podstawa!

Wszelkie prace związane z budową domku na drzewie muszą zostać dobrze zaplanowane, otóż jest to dla niektórych wyzwanie, a dla innych majsterkowiczów bułka z masłem. Ale zarówno dla jednych jak i drugich projekt domku to podstawa. Domek na drzewie buduje się jak każdą inną drewnianą konstrukcję. Należy przede wszystkim pamiętać, aby była ona solidna i bezpieczna dla naszych pociech.

W końcu to tam będą przebywać przez prawdopodobnie długie lata swojego dzieciństwa. Projekt domku można wykonać samodzielnie lub za pomocą specjalisty, takiego jak stolarz, lub można zaczerpnąć wiedzy również z różnych stron internetowych. Istnieje w sieci wiele blogów, a także filmów instruktażowych jak zrobić domek dla dzieci z palet. Ważne jest również to, gdzie i na jakim drzewie chcemy zamontować domek.

Czy jest to młode, czy może stare drzewo oraz jak ciężkie są palety, z których mamy domek zbudować. Jak widać, palety mają swoje zastosowanie nie tylko w przewozach dużych paczek, ale również w budowie domków na drzewie albo warzywniaka w naszym ogrodzie.

domek na drzewie z palet

Co będzie potrzebne do zbudowania domku na drzewie z palet?

Do budowy domku z palet potrzebne będą palety jako podstawa naszego domku, wsporniki, wkrętarka i inne narzędzia. Do budowy średniej wielkości domku potrzebne będą:

 • palety
 • wiertła
 • wkrętarka
 • 2 drabiny, najlepiej takie, które można rozstawić
 • wkręty
 • kołki rozporowe
 • lakier do drewna
 • szlifierka
 • kołki rozporowe

Powyższe narzędzia, są najważniejszymi, by zbudować domek na drzewie z palet. Będzie to oczywiście wymagało sporo pracy, ale efekt będzie niesamowity. Pamiętajmy również, by prócz projektu i narzędzi wybrać również odpowiednie drzewo. Nie każde będzie odpowiednie do budowy na nim domku z palet. Wynika to po prostu z naturalnych cech konkretnych gatunków.

Wybierajmy zdrowe i silne okazy, ważne by drzewo nie było zbyt młode, ani zbyt stare, aby stanowiło solidną podstawę. Jeśli chodzi o gatunki drzew, to do budowy domku z palet nadają się dąb, buk, lipa, klon, jabłoń, a także orzech. Domek dla dzieci z palet będzie prawdziwą frajdą, ale pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo.

domek na drzewie

Budowa domku na drzewie z palet krok po kroku!

Jak zrobić domek dla dzieci z palet? Otóż najbardziej stabilny będzie taki domek, który jest oparty na pniu. Jak przebiegają etapy budowy domku dla dzieci z palet, najlepiej przedstawić je w kilku krokach. Zacznijmy od:

 • przygotowania projektu, tutaj jak wcześniej wspomniano, warto zaczerpnąć wiedzy na temat budowy projektu od specjalisty, lub zaczerpnąć inspiracji z internetu. Projekt musi być solidny i mieć swoje przełożenie w praktyce
 • przygotowanie narzędzi – abyśmy mogli wziąć się do pracy, należy przygotować odpowiednie narzędzia, które będą niezbędne przy budowie domku dla dzieci z palet
 • budowa konstrukcji domku- tutaj powinniśmy postawić wsporniki, oraz budować podstawę domku opartą o wsporniki i pień drzewa
 • Ułożenie podłogi – deski trzeba dociąć na wymiar przy pomocy piły tarczowej, a następnie przykręcić do konstrukcji.
 • Budowa ścian domku – najczęściej wykonuje się je w warsztacie jako osobne, gotowe elementy odpowiednio wyposażone w okna oraz drzwi i dopiero później, już na platformie podłogowej domku, a następnie składa w całość
 • Budowa dachu – dach również wykonuje się w warsztacie i instaluje na gotowych ściankach konstrukcji. Do pokrycia go warto użyć papy

Jak widać, budowa domku z palet na drzewie, nie jest bardzo inwazyjną sztuką, należy jedynie dobrze się do niej przygotować oraz zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Ważne jest również, by domek miał silne podstawy. Przed rozpoczęciem budowy domku z europalet dla dzieci powinniśmy również sprawdzić, czy na terenie nie obowiązuje konieczność uzyskania zezwolenia na budowę. Niektóre drzewa mogą być chronione i wymaga to specjalnego zezwolenia, by mogły się pojawić tam jakiekolwiek konstrukcje budowlane. Ponad to, widok z domku na drzewie nie może w żaden sposób naruszyć prywatności zamieszkujących w pobliżu posesji lub działki.

domek z palet

O czym należy pamiętać budując domek na drzewie z palet dla dzieci?

Aby przekuć dziecięce marzenie w realny plan należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Domek na drzewie z palet buduje się i montuje zazwyczaj na wysokości 2,5 metra. Dlatego należy zadbać o solidne zabezpieczenia, ponieważ odpowiadamy za nasze pociechy, a domek jest atrakcją przyciągającą również inne dzieci z sąsiedztwa. To niezmiernie ważne, aby zadbać o to, by dzieci były bezpieczne, mogły swobodnie wchodzić i schodzić z drzewa, a także przebywać na nim od rana do nawet wieczora.

Warto zadbać o listwy w oknach, które podzielą je na cztery mniejsze części, a zarazem uniemożliwią wypadnięcie z okna. Drzwi z kolei powinny wychodzić na chociażby mały taras, a nie od razu na drabinkę czy schodki. Jest to dodatkowa forma zabezpieczenia przed wypadnięciem i uniknięciem wypadku. Warto je również zabezpieczyć barierką. Dodatkowo schody nie mogą być zbyt strome.

Dzieci powinny się po nich poruszać swobodnie. Poza tym warto również wyłożyć podłoże wokół domku miękkim podłożem, sprawdzi się tutaj piasek lub gąbki, a także drewniane wióry. Pamiętajmy również o konserwacji domku i sprawdzaniu, czy coś się nie zepsuło, czy konstrukcja jest nadal solidna. Domki z palet dla dzieci muszą być odświeżane i konserwowane, aby służyły długie lata, a może nawet i kilku pokoleniom.

mały domek na drzewie

Ile kosztuje budowa domku z palet na drzewie?

Domek dla dzieci z palet nie jest dużą inwestycją. Dla kogoś, kto posiada smykałkę do majstrowania zbudować domek na drzewie dla dzieci to żaden problem. Na dobrą sprawę to, ile ostatecznie będzie kosztował gotowy domek, zależy ile własnej pracy w to włożysz, jakie materiały wybierzesz i z jakich wykonasz całą konstrukcję. Domy z palet są tanie, potrzebujemy kilka narzędzi i palety, które można kupić używane od 25-40 zł. Kantówki drewniane i drewno konstrukcyjne na szkielet to koszt 40 zł za metr bieżący.

W naszym projekcie proponujemy użyć drewnianych palet euro. Deski z palet są bardzo wytrzymałe a bezpieczeństwo dzieci w tym projekcie jest najważniejsze! Wystarczy rozebrać palety, opracować projekt konstrukcji, która będzie podtrzymywała cały domek i posłużą na konstrukcję ścian. Do wykonania mocnego szkieletu przydadzą się również belki drewniane.

W przypadku jeśli domek na drzewie dla dzieci z palet wykonamy sami, koszty nie powinny przekroczyć 600-900 zł. Jeśli zdecydujemy się na gotowy domek z palet cena może wzrosnąć do około 2-3 tysięcy złotych.

Domki na drzewach są przyjazne dla środowiska a do ich wykonania nie potrzebujesz specjalistycznych umiejętności stolarskich to łatwy projekt DIY. Domek, aby był solidny potrzebuje mocnego „fundamentu” w postaci drzewa.

domek z palet euro

Jakie drzewa można wykorzystać do budowy domku?

Jeśli myślimy o budowie domu na drzewie na lata musimy posadowić konstrukcję na mocnym, wytrzymałym drzewie. Zaleca się, aby pień drzewa był szerszy niż 50 centymetrów. Zdaniem specjalistów drzewa, jakie idealnie się sprawdzą przy budowie domku na drzewie to:

 • lipa
 • buk
 • klon
 • dąb
 • orzech

Przed wyborem drzewa na którym zbudujemy domek dla dzieci warto zwrócić uwagę czy drzewo nie przejawia skłonności chorobowych oraz czy aktualnie jest 100% zdrowe. Drzewo musi być zdrowe i odporne na warunki atmosferyczne i duże obciążenia. Wybrane drzewo powinno mieć gruby pień i dobrze rozwinięte konary. Samego domku z palet również nie powinniśmy budować zbyt wysoko. Trzeba pamiętać, że będą bawić się tam małe dzieci.

magazyn palet

Czy domek dla dzieci na drzewie wymaga pozwolenia?

Domek na drzewie z palet nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, ponieważ nie jest fundamentowany. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, budowa domku na drzewie nie wymaga pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.

3 komentarzy do “Jak zrobić domek na drzewie z palet?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + siedemnaście =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |