Warzywniak z palet – Stwórz własny ogródek warzywny z palety!
W chwili obecnej palety znajdują swoje szerokie zastosowanie już nie tylko w firmach transportowych, ale również w innych obszarach. Jest wiele nurtów zastosowania palet. Jeszcze niedawno najmodniejszym trendem było tworzenie mebli ogrodowych z palet. Można z nich stworzyć świetne stoliki kawowe lub domek na drzewie z palet. Palety zostały stworzone, by przewozić na nich wielkogabarytowe paczki, ale pomysłowość ludzi nie pozwoliła im zakończyć swego przeznaczenia wyłącznie na transporcie. Niejednokrotnie wykonuje się z nich półki, bazy pod łóżka, stoliki, a także, uwaga, warzywniak z palet!
SPIS TREŚCI
- Ogródek warzywny w skrzyniach z palet
- Jak zrobić warzywniak z palet krok po kroku?
- Zalety prowadzenia warzywnika w skrzyniach z palet
- Drewniane skrzynie jako dekoracja balkonu!
- Jakie warzywa można uprawiać w skrzyniach na balkonie?
- Ogród warzywny w skrzyniach – gdzie kupić nasiona?
Ogródek warzywny w skrzyniach z palet
Czego tak naprawdę trzeba do zbudowania ogrodu kwiatowo- warzywnego z palet? Tak naprawdę wystarczy stara paleta, ziemia uniwersalna, folia, nasiona i woda. To główne składniki przepisu na warzywniak z palet. Jest on niespotykany, oryginalny, ale na pewno bardzo ciekawy, a co najważniejsze praktyczny.
Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest ogródek kwiatowo – warzywny w palecie, ponieważ jest to połączenie warzywniaka i rabatek z kwiatami. Łącząc kwiaty z warzywami i dobierając odpowiednie gatunki roślin, można uzyskać ciekawy, oryginalny efekt. Mało tego jest on praktyczny i z pewnością będzie nie tylko ozdabiał, ale również pełnił funkcję użytkową. Z warzyw i kwiatów wyhodowanych w warzywniaku z palet można korzystać i cieszyć się nimi przez długi czas. Świetnie się tu sprawdzą takie rośliny jak sałata, koperek, fasolka.
W warzywniaku z palet można również posadzić kwiaty, takie jak bratki, nagietek, aksamitka, a także smagliczka. Nie sposób pominąć również ziół, które świetnie czuć się będą w warzywniaku z palet. Świetnie sprawdzą się bazylia, rozmaryn, tymianek, mięta.
Jak zrobić warzywniak z palet krok po kroku?
Aby móc zbudować swój własny warzywniak z palet, należy po pierwsze postarać się o palety. Jeśli jestem w takowe zaopatrzeni to świetnie, bo to właśnie paleta i rośliny będą w centrum naszego zainteresowania budując warzywniak z palet. Gdzie znaleźć paletę, jeśli jej nie mamy? Można zapytać w składach budowlanych lub tartaku, a także w firmach logistycznych. Większość palet jest płatna, ale są stosunkowo niedrogie, ponieważ ich koszt to około 10-30zł.
Wybierając paletę, należy zwrócić uwagę by nie była pogryziona przez korniki ani zgniła. Ważne również, by deski nie były połamane, a także dobrze byłoby, aby była czysta, ale zawsze samodzielnie możemy ją wyczyścić. Kolejnym ważnym elementem jest gruba folia, nie wystarczy strecz, potrzebna jest folia grubsza, następnie niezbędne są gwoździe i ziemia. Ogródek z palety nie miałby oczywiście sensu bez sadzonek nasion i kwiatów. By ogródek w palecie był trwały warto paletę zabejcować po wcześniejszym oszlifowaniu przy użyciu papieru ściernego.
Jest to bardzo ważne, ponieważ paleta wystawiona będzie na różne warunki atmosferyczne. Aby zacząć sadzić nasz ogródek z palet, należy przygotować palety, następnie wyłożyć folią, a potem pozostaje już tylko sadzenie naszych ulubionych roślin. Skrzynie na warzywa muszą być odpowiednio głębokie aby nie ograniczać rozwoju korzeni warzyw. Zadając sobie pytanie jak zbudować warzywniak z palety, możemy śmiało odpowiedzieć, że nie jest to czynność wymagająca wielkiego zaangażowania, choć kosztuje poświęcenia czasu.
Zalety prowadzenia warzywnika w skrzyniach z palet
Budując ogródek warzywny na skrzynkach z palet musimy przeanalizować kilka „za” i „przeciw”. Oto kilka zalet, którymi cechują się rabatki i ogródki w skrzyniopaletach.
- Uprawa warzyw w skrzyniach to po pierwsze niewielki koszt. Jest to opcja naprawdę budżetowa, dla tych, którzy nie lubią wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy. Palety bowiem kosztuję od 10zł do 30zł, ziemia jak i kwiaty czy warzywa są również dostępne w marketach budowlanych za niewielkie pieniądze. Zawsze można również poprosić o ziemie kogoś znajomego lub bliskich.
- Po drugie ziemia w skrzyniach szybciej się nagrzewa, dzięki temu można uzyskać plony szybciej.
- Kolejną zaletą ogrodu w skrzyniach jest to, że nasze warzywa nie będą dojrzewały w tym samym czasie, co da nam sezonowość i stałe, świetnie smakujące plony przez długi czas.
- Następnie, a właściwie przede wszystkim są to warzywa ekologiczne, naturalne, bez chemii.
Bardzo ważną zaletą warzywniaka z palet jest również to, że jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie lubią się schylać, lub zdrowie im na to nie pozwala. Grządki posadzone w warzywniaku z palet są wyższe, nie trzeba się do nich bardzo nachylać, aby je pielęgnować. Dzięki temu można również bardziej kontrolować wzrost roślin i bardziej je doglądać. Ziemia ta nagrzewa się szybciej, ale też i wysusza szybciej, więc należy ją podlewać w odpowiedniej częstotliwości. Do zalet warzywniaka z palet należy również jego estetyka. Przestrzeń jest uporządkowana i estetyczna, co podkreśla walory warzywniaka z palet.
Drewniane skrzynie jako dekoracja balkonu!
Nie zapominajmy, że skrzynie drewniane do uprawy warzyw, mogą stanowić również piękną ozdobę domu i balkonu. Pamiętajmy jednak, by znajdowały się one w miejscach nasłonecznionych, by rośliny mogły spokojnie się rozwijać, ważne jest również ich podlewanie. Palety mogą, jednakże stanowić świetną ozdobę balkonu, zwłaszcza, gdy zakwitną w niej piękne kwiaty. Ponad to, można je przemalować na dowolny, pasujący nam kolor lub przyozdobić światełkami.
Gotowe skrzynie na balkon znajdziemy w marketach budowlanych, a także sklepach ogrodniczych lub Internecie. Nie zawsze mogą one nam odpowiadać, więc możemy je również wykonać samodzielnie z palet lub innych zbitych deseczek. Skrzynie z kwiatami będące również ozdobą balkonu są zazwyczaj solidne, ale zwłaszcza efektowne. Bardzo ładnie będą wyglądać skrzynie zarówno z surowego drewna jak i te, które przemalujemy własnoręcznie. Możemy je również dowolnie zaaranżować na styl skandynawski, nowoczesny lub prowansalski.
Skrzynia na balkon może pełnić też rolę kwietnika lub warzywnika. Wszystko zależy od tego, na co się zdecydujemy i czego będziemy od skrzyni z palet wymagać. Pewne jest jednak to, że z ich pomocą można na własnym balkonie stworzyć namiastkę ogródka.
Jakie warzywa można uprawiać w skrzyniach na balkonie?
Uprawa i pielęgnacja warzyw w skrzyniach to nic trudnego. Do uprawy warzyw na balkonie nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, kosztownej aparatury, lamp ani nic z tych rzeczy. Wielu „ogrodników” decydujących się na sadzenie warzyw w małe skrzynie, gdzie zasadzona zostaje sałata masłowa, rzodkiew, cebula, fasolka szparagowa. Osoby które decydują się na podwyższone grządki mogą też posadzić szczypior, tymianek czy koperek. Podwyższone grządki w ogrodzie lub na balkonie możemy wykonać na kilka sposobów, również palet euro. Podwyższone grządki są wygodne, zarówno w czasie siewu, sadzenie, plewienia, czy zbioru warzyw, jesteśmy w wygodnej pozycji – warto się na nie zdecydować.
Należy pamiętać, że posiadanie własnych warzyw to gwarancja zdrowej i ekologicznej żywności. W przypadku dobrze dobranej gleby i odpowiedniej pielęgnacji warzyw możemy spodziewać się szybkiego wzrostu roślin i wysokiej jakości plonu. Ogródek warzywny w skrzyniach w skrzyniach to fajna przygoda oraz okazja posiadania własnych warzyw nawet dla osób, które nie posiadają ogrodu.
Jeszcze raz zachęcamy wszystkich do uprawy warzyw w skrzyniach! Mam nadzieję, że nasz poradnik jak zrobić ogródek warzywny w skrzyniach był pomocny, jeśli tak udostępnij wpis i pomóż rozwijać nasz blog!
Ogród warzywny w skrzyniach – gdzie kupić nasiona?
Nasiona warzyw to bardzo ważny punkt tego materiału i omówimy go krok po kroku. Nie powinniśmy decydować się na zakup pierwszych lepszych kolorowych torebek z nasionami. Zacznijmy od przygotowania planu i analizy tego co dokładnie chcemy posadzić w naszych skrzyniach na warzywa. W dobrych i renomowanych sklepach ogrodniczych znaleźć możemy praktycznie wszystko. Jako kupujący powinniśmy zwrócić uwagę na jakość opakowania.
Zwróć szczególną uwagę na to czy torebka z nasionami nie jest uszkodzona, przebarwiona, zawilgocona. Nie powinniśmy się kierować wielkością opakowania ani ceną. Warto też zwrócić uwagę, czy na opakowaniach nie ma informacji o tym, że nasiona są uszlachetnione, inkrustowane, otoczkowane – lepiej postaw na naturalne ekologiczne warzywa! Wybierając odpowiednie nasiona nasze warzywa na balkonie będą rosły jak na drożdżach. Przykładając się do wyboru odpowiednich nasion unikniemy problemów i rozczarowań
jak ktoś umie majsterkować taki warzywniak to 3 godziny roboty max.
nam zeszło trochę więcej ale efekt bezcenny