Eustoma wielkokwiatowa – Odmiany i rozmnażanie!

eustoma wielokwiatowa

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Eustoma wielka (Lisianthus russelianus syn. Eustoma grandiflorum), znana jako kwiat goryczki, jest członkiem rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). Pochodzi z południowych Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Karaibów i północnej części Ameryki Południowej. Występuje na łąkach i preriach.

Eustoma wielkokwiatowa (eustoma grandiflorum) – charakterystyka rośliny

Eustoma grandiflorum (rodzina goryczkowatych, Gentianaceae) to roślina kwitnąca znana jako Lisianthus russelianus. Dziko rosnąca roślina występuje w południowych Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Karaibach i w północnej części Ameryki Południowej. Gatunek ten występuje głównie na łąkach i preriach. Jego liście mają soczyście zielony kolor. Roślina rośnie od 15 do 60 cali wysokości i ma długie, proste łodygi kwiatowe. Eustoma wielokwiatowa ma lejkowate kwiaty, które występują w wielu kolorach. Ponadto niektóre gatunki mogą być dwubarwne z żółtym lub karminowo-czerwonym kolorem, a także niebieskim, fioletowym, białym i różowym. Jest to popularna odmiana do uprawy doniczkowej.

Sadzonkę eustomy traktuje się jako roślinę jednoroczną lub dwuletnią, ponieważ w naszym klimacie panują niskie temperatury i jest ona na nie mało odporna. Kwiat eustomy swoją nazwę czerpie z języka greckiego. Przedrostek eu- oznacza „dobry, przyjemny”, przyrostek -stomia oznacza „usta”, stąd „usta” to dosłowne tłumaczenie.

eustoma wielkokwiatowa pielęgnacja

Jak uprawiać Eustomę wielokwiatową w doniczce?

Eustoma multiflorum to atrakcyjny kwiat, ale jego uprawa od podstaw jest trudna i wymaga doświadczenia. Należy ją wysiewać do gruntu, nie zakopywać, a następnie regularnie spryskiwać lekką mgiełką wody. W naszym klimacie nie da się go wysiać do gruntu, dlatego musimy go posadzić w szklarni. Najlepiej uprawiać tę roślinę w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie. Optymalna temperatura wynosi od 18 do 21 stopni Celsjusza. Najlepiej uprawiać ją latem na słonecznych parapetach, na tarasie lub balkonie oraz w lekkim cieniu. Sadzonki są wrażliwe na nadmierne podlewanie, co może prowadzić do infekcji grzybowych. Roślina jest wrażliwa na nadmierne podlewanie, dlatego na dno doniczki zaleca się wsypać keramzyt lub pumeks ogrodniczy, aby zapobiec nadmiernemu podlewaniu.

Eustoma uprawiana w ogrodzie rozpoczyna kwitnienie na początku lata i trwa do pierwszych przymrozków. W przypadku kanianki trzcinowej wymagane jest umiarkowane nawożenie, najlepiej raz w tygodniu. Jeśli chcemy, aby eustoma zakwitła ponownie we wrześniu, należy regularnie przycinać przekwitnięte pędy i kwiaty. Woda w wazonie powinna być regularnie wymieniana po zgniciu łodyg. Nie należy dłużej utrzymywać atrakcyjności eustomy poprzez przycinanie zgniłych końcówek łodyg. Gniciu zapobiega się poprzez usuwanie liści, które mogłyby być zanurzone w wodzie.

 

Jak wyglądają kwiaty Eustomy wielokwiatowej?

Delikatny, filigranowy wygląd kwiatów eustomy czyni je ulubionymi w uprawie. Szczególnie efektowna jest odmiana wielokwiatowa. Kwiaty są w kształcie dzwonka i mają wielkość od 5 do 8 centymetrów średnicy. Najczęściej spotykane kolory eustomy to fioletowy, różowy, brzoskwiniowy, biały, liliowy, zielony i jasnożółty. W tak szerokiej gamie kolorów każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

Eustoma grandiflorum – gdzie kupić sadzonki?

Sadzonki eustomy wielokwiatowej są często sprzedawane w lokalnych kwiaciarniach i butikach. Dostępne są również w wielkopowierzchniowych sklepach ogrodniczych i popularnych sklepach sieciowych. Coraz popularniejsze stają się również sklepy internetowe, w których możemy zakupić nasiona eustomy, sadzonki eustomy oraz wszystkie inne przedmioty potrzebne do jej uprawy, jak pumeks ogrodniczy. Sklepy internetowe oferują bezpieczną dostawę kwiatów, zapewniając roślinom bezpieczeństwo i chłód, dzięki czemu możemy budować naszą kolekcję roślin bez wychodzenia z domu.

Popularne odmiany Eustomy

Na rynku dostępnych jest wiele odmian sadzonek eustomy, różniących się wielkością, wysokością i tempem wzrostu. Niektóre odmiany eustomy lepiej sprawdzają się jako rośliny bukietowe, inne zaś jako rośliny ogrodowe i pojemnikowe. Poniżej przedstawiamy kilka odmian eustomy:

  • Cinderella – Ma delikatne, pełne kwiaty o rozgałęzionych, mocnych łodygach. Jej wysokość nie przekracza 50 cm.
  • Eustoma Russell – Jej kwiaty występują w kolorze czerwonym, liliowym i żółtym, a wyglądają jak dzwonki. Jej łodygi są proste, a blaszki liściowe mają owalny kształt i szarawy kolor.
  • Miniaturowa, wręcz karłowata forma rośliny -Mermaid- ma zaledwie 15 centymetrów wysokości, obficie rozgałęziające się pędy. Jest to dobra roślina bukietowa.
  • Echo – to popularna odmiana wśród hodowców kwiatów, zwłaszcza tych, którzy chcą tworzyć bukiety, ze względu na duże, podwójne kwiaty o spiralnych płatkach i wczesne kwitnienie. Jej łodygi osiągają prawie 70 centymetrów.
  • Terry – przypomina lejkowaty kwiat z podwójnymi kwiatami w różnych kolorach. Terry- to także odmiana lejkowatego kwiatu o spiralnych płatkach, które występują w kolorze różowym, białym i liliowym, są też wersje dwubarwne, wszystkie mają duże kwiatostany, które osiągają 7-8 centymetrów średnicy. Ze względu na gęste rozgałęzienie rośliny, każda gałąź wygląda jak bukiet, a gęsto rozgałęzione pędy osiągają 80-90 centymetrów wysokości.

Wielokwiatowa eustoma w ogrodzie to piękna ozdoba, która zachwyci koneserów roślin. Ponieważ pielęgnacja eustomy nie jest trudnym wyzwaniem, należy pamiętać, aby nie podlewać i nie nawozić nadmiernie, sadzonka eustomy wynagrodzi nam to długim okresem kwitnienia.

1 komentarz do “Eustoma wielkokwiatowa – Odmiany i rozmnażanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × jeden =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |