Krasnodrzew pospolity – Sadzonki, nasiona i uprawa krasnodrzewu!

koka krzew

Krasnodrzew pospolity to roślina, znana powszechniej pod nazwami koka lub też krzew kokainowy. Nic dziwnego, że większości kojarzy się z narkotykiem, posiadającym silne właściwości pobudzające i odurzające. Wbrew pozorom, jest to również roślina lecznicza, wykorzystywana w medycynie, ale również i w przemyśle spożywczym. I to jeszcze nie wszystkie ciekawostki, jakie wiążą się z krzewem kokainowym. Co jeszcze należy wiedzieć o krasnodrzewie pospolitym?

SPIS TREŚCI

  1. Krasnodrzew pospolity w Polsce
  2. Właściwości krasnodrzewu pospolitego
  3. Nasiona i sadzonki krasnodrzewu pospolitego
  4. Legalność uprawy krasnodrzewu pospolitego w Polsce
  5. Czy Krasnodrzew pospolity jest legalny w Polsce?
  6. Czy z liści koki robi się kokainę?
  7. Jak hodować liście koki?

 

Krasnodrzew pospolity w Polsce

Krasnodrzew pospolity wywodzi się z Ameryki Południowej, choć dziś bywa również uprawiany na Jawie i w Kamerunie. Jednak to właśnie amerykańscy Indianie jako pierwsi odkryli wyjątkowe właściwości, jakimi poszczycić może się ta charakterystyczna roślina. Dziś są one kojarzone przede wszystkim z produkcją silnie uzależniającego narkotyku, który został zdelegalizowany w większości krajów. Krasnodrzew wykorzystywany jest również w medycynie i przemyśle spożywczym. Jedynym krajem, który zalegalizował uprawę kokainy na cele medyczne jest Peru. Krasnodrzew z Peru, a raczej wyroby z niego powstałe, importowany jest na cały świat. Wg badań, największym odbiorcą jest Wielka Brytania, która już w 2016 r. sprowadziła ok. 330 kg kokainy, uznawanej za legalną ze względu na charakter zastosowania.

Krasnodrzew pospolity w Polsce z jednej strony jest legalny, z drugiej natomiast zakazany. Jak to możliwe? Okazuje się, że polskie prawo dopuszcza możliwość posiadania liści krasnodrzewu, jednak hodowla tej specyficznej rośliny jest już zakazana. Za złamanie obowiązujących przepisów przewidziano karę pozbawienia wolności nawet do 3 lat. Co ciekawe, na co dzień możemy całkiem legalnie spożywać pozornie zakazaną substancję. Zastanawialiście się kiedyś, skąd wywodzi się nazwa Coca-Cola? Skojarzenie nasuwa się samo. I choć znana nam wersja została dekokaizowana, a więc nie zawiera już kokainy, jeszcze do początku XX stulecia w jednej szklance znajdowało się aż 8 miligramów zakazanej dziś substancji odurzających. Do naszego kraju nie można przewieźć suszonych liści koka krzew ten, a raczej jego suszone liście są w Polsce nielegalne. Istnieje jednak możliwość przywiezienia z podróży wytworów, które zostały poddane obróbce przemysłowej.

krasnodrzew pospolity sadzonka

Właściwości krasnodrzewu pospolitego

Liście koki legalne w Polsce posiadają sporo właściwości odżywczych. Są cennym źródłem witamin A, B, C, D oraz E. Dodatkowo wzbogacają również organizm w wapń, żelazo, fosfor czy miedź. Jak pokazują liczne badania, krasnodrzew z Peru, a konkretnie jego liście, mogą złagodzić bóle menstruacyjne, rozluźniają mięśnie, tłumią głód, a jednocześnie są dobrym narzędziem walki z chorobą wysokościową. To z kolei jest często wykorzystywane przez wspinaczy wysokogórskich, którzy zmagają się z uciskiem w klatce piersiowej i dusznościami. Żucie liści koki zwiększa ciśnienie krwi, pomaga poradzić sobie z uciążliwymi problemami, ułatwiając, a czasem nawet wręcz umożliwiając dalszą wędrówkę np. w górach wysokich, gdzie krasnodrzew z Peru jest bardzo popularny. W Peru mieszkańcy używają koki do dziś do walki z chorobą wysokościową.

Koka krzew ma również pewne właściwości przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Wiedzieli o tym już Indianie, którzy często żuli liście, by pozbyć się np. bólu zęba. Kokaina, wytwarzana z krzewu, jakim jest krasnodrzew pospolity, była przez chwilę wykorzystywana jako środek znieczulający również w Europie, choć szybko zaprzestano tego procederu. Zauważono bowiem, zresztą zgodnie z prawdą, że to substancja silnie uzależniająca. Warto wiedzieć jednak, że kokaina to wytwór obróbki termicznej. Liście koki legalne w Polsce nie mają nic wspólnego z ciężkim narkotykiem. Kokaina bowiem silnie uzależnia, czego nie można powiedzieć o liściach krasnodrzewu.

krasnodrzew pospolity

Nasiona i sadzonki krasnodrzewu pospolitego

Krasnodrzew pospolity sadzonka to sposób, by choć na chwilę stać się posiadaczem legendarnego krzewu, który już od wieków towarzyszy człowiekowi na różnych kontynentach. Niemniej jednak warto mieć na uwadze polskie prawo. Krasnodrzew nasiona można bowiem kupić na portalach internetowych, czy też w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych. Trzeba jednak wiedzieć, że uprawa krasnodrzewu pospolitego jest w naszym kraju nielegalna, a nawet objęta sankcjami karnymi. Dlatego też nie warto podejmować ryzyka. Liście koki legalne w Polsce można zakupić, by cieszyć się właściwościami rośliny, nie zwracając uwagi na uzależniający charakter substancji, powstającej w wyniku silnej obróbki termicznej.

krasnodrzew z peru

Legalność uprawy krasnodrzewu pospolitego w Polsce

Jak już zostało wspomniane, krasnodrzew pospolity w Polsce nie jest do końca legalny. Liście koki legalne w Polsce bardzo trudno znaleźć w powszechnym handlu. Ci, którym zależy na tego typu produktach, mogą skorzystać z oferty sklepików z eko żywnością lub też z egzotycznym jedzeniem, bo to właśnie one specjalizują się np. w herbatkach z liści krasnodrzewu.

I choć uprawa krzewu w Polsce jest nielegalna, naukowcy nie mają wątpliwości, że i tak byłaby ona skazana na niepowodzenie. Nasiona krasnodrzewu potrzebują bowiem specyficznych warunków i klimatu, który nie występuje w naszym kraju. Pomimo tego, że wyszukiwania haseł krasnodrzew pospolity sadzonki czy też krasnodrzew pospolity nasiona nie należą do rzadkości, ich szczególne właściwości powodują, że próby hodowli w Polsce nie mają najmniejszego sensu. Krasnodrzew pospolity najlepiej czuje się w górach i tam osiąga apogeum swoich właściwości. Warunki nizinne powodują z kolei, że liście krasnodrzewu stają się w zasadzie bezużyteczne. Co więcej, nawet polskie góry nie są w stanie spełnić warunków klimatycznych, jakich wymaga ta specyficzna roślina. Z tego względu uprawa krasnodrzewu pospolitego w Polsce jest nie tylko nielegalna, ale po prostu niemożliwa.

Krasnodrzew pospolity to roślina, kojarząca się większości z silnym narkotykiem, który uzależnia i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę również na wartościowe właściwości krzewu, którego liście – bez specjalnej obróbki termicznej – mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie, stanowiąc bombę witaminową dla organizmu i pomoc w likwidowaniu bólu o małym nasileniu.

krzew kokainowca

Czy Krasnodrzew pospolity jest legalny w Polsce?

Słysząc nazwę koka mamy skojarzenie z niebezpiecznym narkotykiem, którego działanie jest wysoce pobudzające. Hodowanie krasnodrzewu pospolitego, podobnie jak kokaina jako narkotyk jest zakazana na terenie Polski. W naszym kraju liście krzewu krasnodrzewu, sadzonki są nielegalne a ich posiadanie grozi karą pozbawianie wolności. Poniżej przytoczę 2 paragrafy odwołujące się do tematu.

„Zgodnie z art. 62 ust. 1 u.p.n.: Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Środek odurzający to każda substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działająca na ośrodkowy układ nerwowy”

 „Zgodnie z art. 63 ust. 1 u.p.n.: Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

liście koki legalne w polsce

Czy z liści koki robi się kokainę?

Kokaina a raczej chlorowodorek kokainy została wynaleziona przez niemieckiego naukowca Alberta Niemanna w 1859 roku i jest produkowana z liście krasnodrzewu. Liście mają 14 czynnych alkaloidów, a jednym z najbardziej znanych jest kokaina. Przyjmuje się, że 80% kokainy na całym świecie produkowana jest w Kolumbii, Boliwii i Ekwadorze. Na podstawie danych z internatu można znaleźć, że do wyprodukowania 1 grama narkotyku potrzeba nawet 300-450 kilogramów liści koki.

plantacja kranodrzewu pospolitego

Jak hodować liście koki?

Niestety hodowla krzewu krasnodrzewu pospolitego w Polsce jest nielegalna. W teorii nawet w wysokich Polskich górach wyhodowane liście kokainowca mogą nie mieć wszystkich wartości. W hodowli krasnodrzewu kluczową rolę odgrywa ciśnienie atmosferyczne – im wyższe ciśnienie tym lepiej dla krzewu kokainowca.

1 komentarz do “Krasnodrzew pospolity – Sadzonki, nasiona i uprawa krasnodrzewu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + jeden =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |