Przegląd ręcznych narzędzi do spulchniania gleby w ogrodzie!

Pracując w ogrodzie często spotykamy się z różnorodnymi narzędziami, sposobami upraw, a także różnymi środkami ochrony roślin. Jednym z najważniejszych zabiegów czy to w polu, czy w ogrodzie jest spulchnianie gleby. Zabieg ten wykonuje się zanim posadzimy rośliny w swoim ogrodzie. Jeśli działkę mamy dużej wielkości możemy spulchnić ziemię za pomocą mechanizacji, a jeśli mniejszą możemy użyć ręcznych narzędzi do spulchniania gleby.
Dlaczego spulchnianie gleby jest ważne?
Spulchnianie gleby ma ogromne znaczenie dla ogrodu. Przede wszystkim dzięki temu gleba jest rozluźniona i staje się bardziej żyzna, a także lepiej utleniona. Spulchniona gleba jest doskonała dla rozwoju roślin, które zapuszczają w niej swoje korzenie i mogą się naprawdę dobrze rozwinąć i rozrosnąć.
Dzieje się tak, ponieważ rośliny lepiej się rozrastają i lepiej przyswajają składniki pokarmowe. Czerpią jak najwięcej z tego co daje natura. Jeśli ziemia jest dobrze spulchniona ma ona również lepszą przyswajalność wody z opadów. Spulchnianie gleby ręcznymi narzędziami jest ważne i należy je wykonywać raz do roku najlepiej wiosną, lub jesienią. W trakcie tego zabiegu możemy jednocześnie potraktować glebę obornikiem, kompostem lub nawozem zielonym.
Bez zdrowej i zadbanej gleby nie da się stworzyć pięknego ogrodu. Należy ją użyźniać, przekopywać i spulchniać, zwłaszcza, że spulchnianie można wykonać przy użyciu prostych, ręcznych narzędzi. Do innych zabiegów pielęgnacyjnych należą również przycinanie roślin, podlewanie ich, okrywanie, a także usuwanie chwastów.
Ręczne narzędzia do spulchniania gleby
Skoro wiemy już, że przekopywanie ziemi jest bardzo ważne, musimy wiedzieć jakich ręcznych narzędzi do spulchniania gleby użyć, aby wykonać ten zabieg jak najlepiej. Małe ogrody dobrze jest spulchniać samodzielnie, przy użyciu różnych narzędzi ręcznych, tak by ziemia była wstrząśnięta i gotowa do uprawy. Wiąże się to z wysiłkiem fizycznym, ale jest konieczne by uzyskać piękne plony, niezależnie, czy będą to kwiaty, warzywa, czy inne rośliny. Dzięki temu zapewnimy naszym roślinom dobre warunki do rozwoju. Do podstawowych ręcznych narzędzi do spulchniania gleby należą:
- Motyka – to chyba najbardziej znane ręcznie narzędzie do spulchniania gleby, usuwania chwastów, oraz rozdrabniania dużych grudek ziemi. To narzędzie niezastąpione w ogrodzie. Przydatne podczas szykowania rabat kwiatowych, ale także przy uprawie warzyw na warzywniaku. Jest świetnym narzędziem, które utleni ziemię, przemiesza ją i spulchni. Wyróżnia się kilka rodzajów motyk. Najłatwiej rozpoznać ją po długim trzonku i większym rozmiarze. Druga to motyka ogrodnicza, która ma krótki trzonek i bliżej osadzone ostrze. Ta mniejsza motyka jest świetna przy pieleniu z chwastów, oraz spulchnianiu rabatek.
- Szpadel, łopata – to niezastąpione narzędzia, służące do kopania i przenoszenia ziemi. W naszym ogrodzie nie może ich zabraknąć. Przydadzą się zarówno przy spulchnianiu gleby, ale również przy pracy na trudniejszym terenie. Za pomocą tych ręcznych narzędzi spulchnianie gleby będzie proste, ale wymaga wysiłku fizycznego.
- Widły– to kolejne niezbędne narzędzie do spulchniania gleby. Narzędzie to jest wygodne i przydatne w wielu pracach w ogrodzie. Jest to urządzenie wygodne i długotrwałe. Z ich pomocą można nie tylko spulchnić ziemię, ale również wyrwać i przenieść chwasty, rozsypać obornik, czy zebrać liście.
- Radełko – ręczne radełko najczęściej wykonywane jest z wysokiej jakości stali. Narzędzie to łączy ze sobą kilka funkcji, ponieważ może być opielaczem, radełkiem i spulchniaczem.
Elektryczne narzędzie ogrodnicze do spulchniania gleby
Prócz ręcznych narzędzi do spulchniania gleby, wyróżnić można również te elektryczne. Są one wygodne i przydają się w ogrodzie rzadziej lub częściej. Niektóre z nich to:
- Glebogryzarki – to narzędzie do spulchniania gleby o większym obszarze. Można ją wykorzystać na działce, lub dużym ogrodzie. Świetnie sprawdzają się przy zakładaniu ogrodu i przy glebach ciężkich.
- Kultywator ogrodowy – to narzędzie, które przede wszystkim spulchnia ziemię, eliminuje chwasty, dokładnie miesza ziemię z nawozami, a także kruszy wyschniętą i twarda glebę. Istotne w kultywatorze są zęby, które są przymocowane do ramy narzędzia. Można je podzielić na sprężynowe i półsztywne, oraz sztywne.
Spulchniacze glebowe elektryczne są do siebie bardzo podobne, działają na tych samych zasadach, różnią się tylko nazwą, ponieważ różni producenci różnie je nazywają. Pełnią one najczęściej funkcję pielenia ogrodu, wzruszanie gleby, oraz wyznaczanie krawędzi trawnika.
Nasze porady jak ręcznie spulchnić ziemię
W zależności od tego jak wielką mamy działkę czy ogród możemy zastosować widły amerykańskie lub szpadel, lub glebogryzarkę. To, jakiego narzędzia użyjemy w dużej mierze zależy również od tego jaką mamy glebę na naszej działce. Czy jest to ziemia lekka, czy ciężka, czy może są to gliny lub czarnoziemy.
Starym, bardzo popularnym narzędziem rolniczym do spulchniania gleby są brony. Ale używa się ich na dużych obszarach, do uprawy pól lub do upraw pod zboża i duże ilości warzyw. Narzędzia elektryczne zaś są bardzo proste w obsłudze i wygodne. Natomiast, jeśli jesteśmy w posiadaniu małej działki, możemy użyć wyłącznie motyki, która jest narzędziem niezbędnym w ogrodzie. Takie narzędzia jak widły, łopaty i szpadle, zajmują również mało miejsca w schowku i nie wymagają konserwacji. Niektóre z nich wyposażone w dodatkowe nakładki i elementy, dzięki którym, możemy wykonać więcej prac w ogrodzie.
Warto pamiętać również o środowisku, narzędzia elektryczne wydalają wiele spalin i zużywają energię elektryczną, narzędzie ręczne do spulchniania gleby – przeciwnie, ale wymagają za to więcej pracy. Najważniejsze jest by zadbać o to by ziemia, miała odpowiednią ilość nawozów i materii organicznej. To one sprawiają, że podłoże ma dobrą strukturę, jest przepuszczalne i ma dużą objętość.
Nie ma co filozofii uprawiać, widły wystarczą.
Ja używam haczki i daje radę 😀