Kalina eskimo szczepiona na pniu – Opis, uprawa i przycinanie!

kalina eskimo

Rośliny szczepione na pniu, inaczej pienne, powstają poprzez zaszczepienie drzewa lub krzewu, o atrakcyjnych walorach zdobniczych, na roślinie stanowiącej podkładkę. W przeciwieństwie np. do drzewek owocowych czy roślin kolumnowych, miejsce szczepienia nie przebiega tuż nad ziemią. Znajduje się ono na górnej części pnia wytworzonego przez podkładkę. Dzięki temu zabiegowi uzyskiwana jest forma, która nie dorasta do dużych rozmiarów – przypomina ona miniaturowe drzewko. Jedną z tego typu roślin jest Kalina eskimo na pniu. Warto sobie przybliżyć sylwetkę tej ciekawej rośliny.

KALINA ESKIMO SZCZEPIONA NA PNIUOPIS
Wysokość rośliny:45-85 cm
Grupa roślin:Rośliny liściaste
FormaKrzew
Tempo wzrostu:Roślina wolnorosnąca
Kolo liści:Zielone
Nasłonecznienie:Słoneczne/półcieniste
Zastosowanie:Ogrody/rabaty
Pora kwitnieniaMaj-Lipiec

Kalina eskimo – Opis rośliny

Kalina eskimo, to kwiat, który jest ceniony szczególnie za to, że posiada bardzo wonny i piękny kwiatostan. Kalina eskmio rośnie jako krzew i jeśli się go nie przycina przybiera kulisty kształt. Jej wysokość w dorosłości to około 1 metr, tyle samo osiąga szerokości. Jej liście mają ciemnozielony odcień, a kształt jajowaty i ostry na końcach. Zimą, jest ciągle zielona, o ile zima nie jest zbyt sroga.

Kalina eskimo najpiękniejsza jest w maju, ponieważ wtedy kwitnie. Jej kwiaty na początku są różowe, a następnie w kolorze śnieżnej bieli. Kwiaty są w kształcie kuli. Roślina nie ma wygórowanych wymagań uprawowych, jest rośliną niewymagającą i świetnie znosi ciepłe zimy. Kalina eskimo na pniu ma to do siebie, że dobrze rośnie nawet na niezbyt żyznych glebach. Ważne by ją nawadniać, ponieważ nie lubi zbyt przesuszonej ziemi.

Dla kaliny eskimo na pniu dobrym miejscem do wzrostu będą miejsca półcieniste lub słoneczne. Zniesie również całkowity cień, ale lepiej jej na to nie narażać. Kalina eskimo, świetnie wygląda w zestawieniu z innymi odmianami kaliny. Dobrze jest posadzić ją blisko klombów, gdyż można wówczas zachować wilgotność gleby. Kalina eskimo szczepiona na pniu, jest popularną rośliną ozdobną występującą w wersji piennej.

Posiada prosty, krzaczasty kształt i sztywno wzniesione pędy. Kora krzewu posiada jasnoszary odcień. Roślina zakwita w maju i często powtarza kwitnienie w połowie lata. Kalina najlepiej rośnie na glebach świeżych, próchniczych, choć można ją także zasadzić na innym gruncie.

kalina eskimo uprawa

Efektowna Kalina eskimo szczepiona na pniu

Kalina eskimo, jest kwiatem wielce efektownym, cennym i oszałamiającym. Gdy kwitnie od połowy maja jest najpiękniejsza. Jest to kwiat bardzo dekoracyjny, ponieważ przybiera różne odcienie, a jej kwiatostan jest kulisty, świetnie wygląda w różnych kompozycjach. Jej liście, również nie pozostawiają wątpliwości, ponieważ są skórzaste i ciemnozielone. Jesienią przybierają odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni.

Kalina eskimo na pniu traci liście tylko podczas ostrych zim. Kwiaty kaliny eskimo, gdy są jeszcze w pączku, są różowe, ale potem rozkwitają do śnieżnobiałych. Są one przyjemne i pachnące, a także długo utrzymują się na krzewie, choć są dość ciężkie i sprawiają, ze gałązki uginają się na drzewie. Kalina eskimo na pniu, to roślina, którą możemy stosować w przydomowych ogrodach na prywatnych posesjach, ale również w zieleni miejskiej. Świetnie komponuje się z innymi odmianami kaliny, ale dobrze wygląda również w towarzystwie wiśni japońskich i magnolii.

Ponieważ kwitnie białym kwiatostanem dobrze wygląda w towarzystwie kwiatów różowych, ale również czerwonych tulipanów. Ten piękny kwiat występuje naturalnie w Japonii i Chinach, posiada właściwości lecznicze, ponieważ można stosować wywar z kory kaliny eskimo na dolegliwości związane ze skurczami i krwotokami. Ponieważ jest rośliną, która nadaje się do cięcia sprawia, że jej zastosowanie jest wszechstronne.

kalina eskimo szczepiona na pniu

Kalina eskimo na pniu – uprawa i pielęgnacja rośliny!

Kalina eskimo nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o podłoże i uprawę. Kalina japońska eskimo lubi miejsca nasłonecznione lub półcieniste, ale aby roślina pozostała zielona zimą, nie należy jej narażać na przeciągi i silne nasłonecznienie. Uważać należy szczególnie wiosną, gdy promienie słoneczne są szczególnie silne. Ważny jest również wybór stanowiska sadzenia rośliny, który będzie uwzględniał wymagania danego gatunku.

Do uprawy kaliny japońskiej eskimo, nadają się zarówno miejsca słoneczne jak i półcieniste. Niektóre odmiany kaliny mogą rosnąć nawet w pełnym cieniu. Jeśli światłolubna odmiana zostanie posadzona w bardzo zacienionym miejscu, starci szybko swoją żywotność, a w rezultacie wytworzy mało kwiatów. Jeśli chodzi o glebę to nie ma ona zbyt wygórowanych wymagań, poradzi sobie również na słabszych ziemiach, ale zależnie od tego jakie stanowisko wybierzemy dla kaliny, należy odpowiednio dopasować nawodnienie i zaopatrzenie.

Krzew posadzony w półcienistym miejscu będzie potrzebował mniej podlewania niż ten w słonecznym. Należy ją podlewać regularnie by nie doprowadzić do całkowitego wyschnięcia gleby.

 

Inne ciekawe odmiany kaliny Eskimo

KALINA GATUNKINAZWA ŁACIŃSKA
Kalina eskimo na pniuViburnum eskimo
Kalina koralowaViburnum opulus
Kalina koreańskaViburnum carlesii
Kalina hordowinaViburnum lantana
Kalina japońskaViburnum plicatum
Kalina japońska "Pink Beauty"Viburnum plicatum Pink Beauty
Kalina DawidaViburnum davidii
Kalina wonnaViburnum farreri

kalina eskimo na pniu

Kalina eskimo na pniu – jak przycinać?

y zbyt dużo nie poświęcać kalinie japońskiej eskimo na pielęgnacje wystarczy ją posadzić w odpowiednim miejscu. Należy zapewnić jej stosowne do wymagań warunki. Wówczas nie trzeba wiele środków odżywczych dla gleby, na której rośnie kalina eskimo. Jeśli natomiast gleba jest słabsza warto zaopatrzyć ją w nawozy wieloskładnikowe.

Nawóz, nie może jednak zawierać zbyt dużo azotu, który szkodzi wzrostowi rośliny. Większość odmian kaliny nie musi być przycinana. Cięcie jest celowe tylko wtedy, gdy cały krzew ma uzyskać określoną formę, jeśli chcemy mu nadać jakiś konkretny kształt. Najlepszym momentem na przycinanie kaliny eskimo, jest czerwiec. Wówczas nie są rozwinięte jeszcze wszystkie pędy. Pierwsze cięcie należy wykonać dopiero po czterech latach od posadzenia kaliny eskimo i przycina się tylko stare drewno nisko pod ziemią.

Warto również zwrócić uwagę na skrzyżowane gałęzie, które powinny być usunięte. Ogólnie rzecz ujmując przycinanie kaliny powinno być jedynie powierzchowne i delikatne, ponieważ zbyt mocne przycięcie może spowodować, że roślina nie zakwitnie.

3 komentarzy do “Kalina eskimo szczepiona na pniu – Opis, uprawa i przycinanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 9 =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |