Porady : Jak oszczędzać pieniądze w czasach inflacji?

pieniadze

Podczas inflacji bardzo często szukamy sposobów na to jak zaoszczędzić. Zadajemy sobie wówczas pytania, czy w ogóle się da zaoszczędzić, a jeśli tak, to jak. Wiele osób oszczędzało na czarną godzinę, a jeśli ta właśnie nadeszła, to tym bardziej zastanawiamy się jak nasze oszczędności dobrze zainwestować i ulokować, byśmy czuli się bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa to bardzo istotna kwestia w życiu codziennym. Co więc zrobić, by zapewnić sobie komfort podczas inflacji i nie martwić się o płynność finansową?

Lokaty bankowe – jeden z pomysłów na ochronę oszczędności.

Lokaty bankowe, od wielu lat cieszyły się wielkim zainteresowaniem osób, które dysponowały środkami pieniężnymi. W zależności od tego co dzieje się na rynku, możemy obserwować mniejsze, lub większe zainteresowanie lokatami. W dzisiejszych czasach, które są trudne, lokaty są jednym z rozwiązań, są bezpieczne, ale nie najbardziej korzystne. To przez wzgląd na dynamiczne zmiany stóp procentowych. Ze względu na stopy procentowe, również zmienia się oprocentowanie lokat bankowych. Nie każdy bank może zagwarantować swoim klientom stałość oprocentowania, a w skali roku, nadal oprocentowanie nie jest zbyt wysokie. Jeśli jednak wybierzemy stałe oprocentowanie, a inflacja pójdzie w dół, możemy na tym zyskać, obecnie jest to jednak znikome. Jeśli zainwestujemy również swoje pieniądze w lokatę, nie możemy z nich korzystać, zwłaszcza, jeśli jest to lokata długoterminowa.

Od czego należy się powstrzymać podczas inflacji?

Kiedy ceny gwałtownie wzrastają chcemy kupować jak najwięcej, bo przecież rzeczy, o których marzyliśmy za chwilę pójdą w górę. Jednakże, jak możemy przeczytać na stronie www.jak-oszczedzac.pl, podczas inflacji warto wstrzymać się od tego rodzaju zakupów. Musimy mądrze wybrać, ponieważ wydając na rzeczy, możemy za chwilę stracić płynność finansową, ponieważ mało kiedy podczas inflacji zaczynamy zarabiać więcej. Przez robienie zakupów tego rodzaju możemy znacznie zmniejszyć nasze zasoby gotówki.

Inne sposoby na oszczędzanie i lokatę kapitału.

To jak rośnie inflacja w Polsce jest zatrważające. Niejednokrotnie powoduje to niechęć do oszczędzania pieniędzy, a nawet strach, aby wykonać jakikolwiek ruch inwestycyjny. Istnieją jednak sposoby, które choć w małym stopniu pozwolą uchronić nas przed utratą kapitału. Są to prócz lokat bankowych:

  • fundusze inwestycyjne,
  • kupowanie surowców (złota, srebra, kamieni),
  • nieruchomości,
  • obligacje skarbowe.

To, na jaką opcję się zdecydujemy zależy wyłącznie od nas samych. Są to jednak inwestycje bezpieczne i w dobie inflacji opłacalne na tyle, by nie stracić za dużo. Każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety i trzeba je dobrze przemyśleć, lub skonsultować ze specjalistami. Powyższe opcje stanowią oczywiście jedynie propozycję dla inwestycji kapitału. Nie zawsze pomnożą one nasz majątek, ale są bezpieczne. Jeśli chcemy bardziej zaryzykować, ale jednocześnie zwiększyć szansę na powiększenie kapitału, możemy zainwestować na giełdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 2 =

© 2018-2023 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |