Czym zmyć żywicę z rąk, ubrań lub samochodu?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Na naszym blogu często poruszamy tematy praktyczne. Ostatnio pisaliśmy poradnik jak wyczyścić kostkę brukową, dzisiaj dzisiaj poruszymy temat czym zmyć żywicę z rak, ubrań lub samochodu. Z żywicą mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie są drzewa. Czy to żywe drzewa w naszym ogrodzie, czy pocięte drzewo na tartaku, wszędzie możemy spotkać się z tą klejącą substancją. Żywica, to naturalna substancja, która wytwarzana jest zwłaszcza w drzewach iglastych. To naturalny „sok” kleisty i nierozpuszczalny w wodzie. Gdy już pojawi się ona na naszych palcach, ubraniach czy aucie, ciężko się jej pozbyć.
Możemy się z nią spotkać właściwie wszędzie, chociażby na spacerze w lesie, czy przy obróbce drewna. Jeśli akurat nie posiadamy przy sobie rękawic, ciężko o jej usuwanie. Zaznaczyć warto, że żywica, to również bakteriobójcza substancja i jest ona obecnie obrabiana przemysłowo do produkcji farb, w farmakologii, oraz w wyrobie kosmetyków, ale przede wszystkim jest dla roślin „lekiem”, ponieważ ułatwia zdecydowanie regenerację roślinom.
Skuteczne sposoby na rozpuszczenie żywicy
Czym zmyć żywicę, która została nam na rękach? Najczęstszym sposobem na rozpuszczenie żywicy jest zwyczajnie rozpuszczalnik. Dzięki niemu łatwo rozpuścimy żywicę, która jest nierozpuszczalna w wodzie. Pamiętać jednak trzeba, że rozpuszczalniki mogą być drażniące dla skóry, ponieważ to środki dość silne i nie nadają się dla delikatnej skóry. Innym skutecznym sposobem na to, jak usunąć żywicę z rąk może być zastosowanie substancji oleistych, benzyny, zmywacza do paznokci na bazie ocetonu. Wystarczy, że miejsce poplamione wytrzemy nasączonym wacikiem, lub szmatką, a także ręcznikiem papierowym. Jeśli plama jest świeża mamy duże szanse, że uda się ją usunąć bez śladu.
Jak zmyć żywicy z rąk? – Domowe sposoby
Gdy już zdarzy nam się, że dotkniemy żywicy, wiemy, że będzie ciężko się jej pozbyć z powierzchni skóry, ale są i na to sposoby. Czym zmyć żywicę z rąk? Otóż pozostałości zmyje i rozpuści masło, lub olej – naturalny rozpuszczalnik. Ponieważ żywica jest nierozpuszczalna w wodzie świetnie sprawdzi się tutaj masło i wszelkie substancje oleiste.
Kolejnym sposobem na pozbycie się żywicy jest również rozpuszczalnik albo zmywacz do paznokci. Sprawdzą się tutaj również wysokoprocentowe alkohole, taki jak na przykład spirytus. Alkohol ma silne właściwości żrące i rozpuszczające, dlatego jeśli posiadamy w domu spirytus, wystarczy wcierać go w ręce przez kilka minut, a gdy rozpuści żywicę, dokładnie umyć dłonie. Jak jeszcze można poradzić sobie z tym problemem?
Jeśli nie mamy pod ręką rozpuszczalnika, benzyny czy zmywacza do paznokci, możemy użyć zwykłej kostki lodu. Należy przyłożyć do plamy kostkę lodu, a następnie oderwać żywicę. Oczywiście będzie to miało zastosowanie w momencie, kiedy mamy zaschniętą, skroploną żywicę na powierzchni, plamy natomiast warto zmyć zmywaczem. Z pomocą lodu, stanie się związana i twarda, a tym samym łatwo ją usunąć z czyszczonej powierzchni. Jak widać, usuwanie plam z żywicy nie należy do najłatwiejszych. Usuwanie żywicy z każdej powierzchni stanowi nie lada wyzwanie i ważny jest czas, bo jeśli żywica zaschnie, możemy mieć spore problemy.
Czym zmyć żywicę z ubrania?
Plama z żywicy podobnie jak plama z lakieru do paznokci w widocznym miejscu mogą przeistoczyć się w kłopot. Wszystkie sposoby, które opisane zostały powyżej dotyczą zwłaszcza wywabiania plam z rąk. Lecz co jeśli żywica znajdzie się niechybnie na naszym ubraniu?
Otóż żywica na ubraniu lepiej schodzi po zastosowaniu rozpuszczalnika, jednak ten sposób może być szkodliwy dla materiału, z jakiego jest wykonana dana rzecz. Usuwania żywicy z ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, nigdy nie powinniśmy przeprowadzać za pomocą środków z acetonem.
W warunkach domowych możemy do tego użyć ściereczkę z mikrofibry, gorącą wodę i mydło, a następnie spróbować usunąć plamę. Wywabienie plamy z ubrań możemy wykonać z użyciem masła lub innej tłustej substancji np. olejek herbaciany. Jak sprać żywicę w zimnej, czy w gorącej wodzie? Gorącą woda może ją “utwardzić”, rekomendujemy pranie w temperaturze max 30 stopni.
Używając rozpuszczalnika należy liczyć się z tym, że na ubraniu mogą pozostać plamy i odbarwienia. Jak zatem uskutecznić czyszczenie żywicy z ubrania?
Idealnym rozwiązaniem okazuje się roztwór spirytusu z terpentyną, należy zachować oczywiście odpowiednie proporcje, czyli 3:1. Terpentyna, to preparat rozpuszczający żywice. Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia plamy, należy zabezpieczyć dokładnie plamę, a następnie zwilżyć preparatem wacik i pocierać plamę. Powstały roztwór zdecydowanie wywabi żywicę. Następnie wypierz tkaninę w odpowiedniej temperaturze z odplamiaczem. Można również dodatkowo zastosować niewielką ilość płynu do naczyń, który pomoże usunąć ewentualne plamy z terpentyny.
Jak jeszcze usunąć plamę z ubrań? Skuteczne są również naturalne preparaty, takie jak olejek roślinny z liści herbaty, buteleczka takiego olejku kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a jest bardzo wydajnym i skutecznym sposobem. Ma on wiązki tłuszczu, dlatego potem do prania należy dodać płyn do mycia naczyń.
Jak rozpuścić żywicę z karoserii auta?
Niekiedy zdarzy się, że i nasze auto ma kontakt z żywicami. Czasami przejeżdżamy między drzewami i zdarzy się, że ta klejąca kropla z drzewa znajdzie się na karoserii naszego auta. Podobnie jest z parkowaniem pod drzewami, może się to okazać całkowicie niekorzystne dla naszego auta. Latem z drzew wydzielają się soki, następnie opadają liście, zawsze istnieje szansa na to, że to właśnie na nasz samochód skapnie akurat trochę żywicy.
Niestety substancja ta może bardzo niekorzystnie wpłynąć na lakier, ponieważ może go odbarwić, a usuwanie w nieostrożny sposób doprowadzić do uszkodzenia lakieru, ponieważ żywica łączy się z lakierem. Na szczęście większość plam można usunąć na myjni pod wpływem działania wody z szamponem. Ale niekiedy trzeba sięgnąć po specjalistyczną chemię. Jeśli mamy do czynienia ze zwykłymi sokami z drzew, może wystarczyć wizyta w myjni samochodowej, następnie czasem trzeba delikatnie polerować powierzchnię.
Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli na lakierze znajduje się żywica, którą niełatwo usunąć. Nie należy wówczas sięgać po rozpuszczalniki, ani zmywacze, ponieważ są to zbyt silne środki do pozbywania się plam. Istnieją środki chemiczne polecane do mycia karoserii i powierzchni lakierowanych. Ewentualnie pomóc tutaj może również benzyna ekstrakcyjna. Jest ona bowiem, łagodna dla powierzchni lakierowanych i skutecznie usunie pozostałości po żywicznych sokach z drzew.
Czym zmyć żywicę z szyby samochodowej lub karoserii?
Jak usunąć żywicę z szyby samochodowej lub karoserii? Takiej pytanie zadaje sobie wielu kierowców. W przypadku samochodów i powłok lakierniczych nie będziemy ryzykować domowymi sposobami. Skupimy się na dedykowanych środkach, które skutecznie pomogą wywabić plamę z lakieru lub szyby.
Nie każdy kierowca ma swój własny garaż i często zmuszeni jesteśmy zaparkować auto pod drzewami. W okresie, gdzie drzewa puszczają soki, istnieje duże ryzyko kapania żywicy na karoserie pojazdu. Plamy są lepkie i bardzo szybko zasychają to powoduje, że pozbycie się żywicy bywa bardzo kłopotliwe.
Należy pamiętać, że usuwanie plam z auta nie polega na agresywnym tarciu. Nie powinniśmy używać niczego co ma szorstką powierzchnie, najlepiej do szorowania plam sprawdzą się delikatne ściereczki z mikrofibry. Usuwanie żywicy z lakieru lub szyby powinniśmy zacząć od zmiękczenia. Tutaj z pomocą przychodzą 2 preparaty K2 Tar Remover, Sonax Preparat do rozpuszczania żywicy. Powyższe środki chemiczne nadają się do większości lakierów samochodowych kosztują około 40-60 zł. Stosowane są przez firmy zajmujące się auto detailingiemco świadczy o ich skuteczności. Jak usunąć żywicę za pomocą dedykowanej chemii? To dziecinnie proste. Wystarczy nałożyć preparat na plamę z żywicy, bezzwłocznie przetrzeć miękką ściereczką. Plama powinna momentalnie się rozpuścić a po wytarciu nie zostanie po niej żaden ślad.
Jak zmyć żywicę z plastiku?
Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć żywicę z plastiku mamy dla ciebie kilka wskazówek. Zacznij od weryfikacji rodzaju plastiku na jakim znajduje się plama z żywicy. Jeśli twój plastik jest “miękki” agresywne środki takie jak spirytus, aceton mogą zostawić ślad i będzie to wyglądać jeszcze gorzej.
Jeśli masz taką możliwość zrób test na małej, niewidocznej powierzchni i jeśli dostępne środki nie pozostawiają przebarwień ani śladów możemy zabrać się do usuwania plam z żywicy. Usuwanie żywicy z plastiku proponujemy zacząć od najmniej inwazyjnych metod np. gorąca woda z mydłem. Jeśli mniej inwazyjne metody nie zdały egzaminu należy użyć acetonu lub spirytusu – to skuteczna lecz agresywna metoda usuwania plam.
Jeżeli plama jest dalej widoczna, możesz spróbować zastosować połączenie spirytusu i terpentyny w proporcjach 3:1. Zabezpiecz dokładnie plamę np. oklejając ją do około taśmą malarską. W ten sposób preparat nie dostanie się na czysty plastik. N Namocz ściereczkę, ręcznik papierowy lub wacik kosmetyczny w preparacie i pocieraj. Usunięcie plam nie powinno zając dłużej niż 5 minut, żywica powinna zniknąć. Sposobów na to jak usunąć plamy z żywicy jest wiele, jednak wszystko zależy od materiału na jakim ma się odbyć wywabianie plam. Jeśli masz taką możliwość zawsze wykonaj test i zaczynaj od najmniej agresywnych środków.
Ja zawsze używam rozpuszczalnika do zmywania żywicy, działa.
żywice najlepiej zmywać czymś tłustym np. olejek herbaciany
To moja ulubiona metoda