Czym zmyć żywicę z rąk, ubrań lub samochodu?

czym zmyć żywicę z rąk

Na naszym blogu często poruszamy tematy praktyczne. Ostatnio pisaliśmy poradnik jak wyczyścić kostkę brukową, dzisiaj dzisiaj poruszymy temat czym zmyć żywicę z rak, ubrań lub samochodu. Z żywicą mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie są drzewa. Czy to żywe drzewa w naszym ogrodzie, czy pocięte drzewo na tartaku, wszędzie możemy spotkać się z żywicą. Żywica, to naturalna substancja, która wytwarzana jest zwłaszcza w drzewach iglastych. To naturalny „sok” kleisty i nierozpuszczalny w wodzie. Gdy już pojawi się ona na naszych palcach, ubraniach czy aucie, ciężko się jej pozbyć.

Możemy się z nią spotkać właściwie wszędzie, chociażby na spacerze w lesie, czy przy obróbce drewna. Jeśli akurat nie posiadamy przy sobie rękawic, ciężko o usuwanie żywicy. Zaznaczyć warto, że żywica, to również bakteriobójcza substancja i jest ona obecnie obrabiana przemysłowo do produkcji farb, w farmakologii, oraz w wyrobie kosmetyków, ale przede wszystkim jest dla roślin „lekiem”, ponieważ ułatwia zdecydowanie regenerację roślinom.

 

SPIS TREŚCI

  1. Skuteczne sposoby na rozpuszczenie żywicy
  2. Czym zmyć żywicy z rąk – Domowe sposoby
  3. Czym zmyć żywicę z ubrania?
  4. Czym zmyć żywicę z auta?
  5. Czym zmyć żywicę z szyby samochodowej lub karoserii?
  6. Czym zmyć żywicę z plastiku?

żywica

Skuteczne sposoby na rozpuszczenie żywicy

Czym zmyć żywicę, która została nam na rękach? Najczęstszym sposobem na rozpuszczenie żywicy jest zwyczajnie rozpuszczalnik. Dzięki niemu łatwo rozpuścimy żywicę, która jest nierozpuszczalna w wodzie. Pamiętać jednak trzeba, że rozpuszczalniki mogą być drażniące dla skóry, ponieważ to środki dość silne i nie nadają się dla delikatnej skóry. Innym skutecznym sposobem na to, czym zmyć żywicę z rąk może być zastosowanie substancji oleistych, benzyny, zmywacza do paznokci na bazie ocetonu. Wystarczy, że miejsce poplamione żywicą wytrzemy nasączonym wacikiem, lub szmatką, a także ręcznikiem papierowym. Jeśli plama jest świeża mamy duże szanse, że uda się ją usunąć bez śladu.

usuwanie żywicy

Czym zmyć żywicy z rąk – Domowe sposoby

Gdy już zdarzy nam się, że dotkniemy żywicy, wiemy, że będzie ciężko się jej pozbyć z powierzchni skóry, ale są i na to sposoby. Czym zmyć żywicę z rąk? Otóż pozostałości żywicy zmyje i rozpuści masło, lub olej – naturalny rozpuszczalnik. Ponieważ żywica jest nierozpuszczalna w wodzie świetnie sprawdzi się tutaj masło i wszelkie substancje oleiste.

Kolejnym sposobem na rozpuszczenie żywicy jest również rozpuszczalnik albo zmywacz do paznokci. Sprawdzą się tutaj również wysokoprocentowe alkohole, taki jak na przykład spirytus. Alkohol ma silne właściwości żrące i rozpuszczające, dlatego jeśli posiadamy w domu spirytus, wystarczy wcierać go w ręce przez kilka minut, a gdy rozpuści żywicę, dokładnie umyć dłonie. Czym jeszcze można zmyć żywicę z rąk?

Jeśli nie mamy pod ręką rozpuszczalnika, benzyny czy zmywacza do paznokci, możemy użyć zwykłej kostki lodu. Należy przyłożyć do plamy kostkę lodu, a następnie oderwać żywicę. Oczywiście będzie to miało zastosowanie w momencie, kiedy mamy zaschniętą, skroploną żywicę na powierzchni, plamy natomiast warto zmyć zmywaczem lub rozpuszczalnikiem. Z pomocą lodu, żywica stanie się związana i twarda, a tym samym łatwo ją usunąć z czyszczonej powierzchni. Jak widać, usuwanie plam z żywicy nie należy do najłatwiejszych. Usuwanie żywicy z każdej powierzchni stanowi nie lada wyzwanie i ważny jest czas, bo jeśli żywica zaschnie, możemy mieć spore problemy.

żywica na drzewie

Czym zmyć żywicę z ubrania?

Plama z żywicy podobnie jak plama z lakieru do paznokci w widocznym miejscu mogą przeistoczyć się w kłopot. Wszystkie sposoby, które opisane zostały powyżej dotyczą zwłaszcza usuwania żywicy, lub plam z żywicy z rąk. Lecz co jeśli żywica znajdzie się niechybnie na naszym ubraniu?

Otóż żywica na ubraniu lepiej schodzi po zastosowaniu rozpuszczalnika, jednak ten sposób może być szkodliwy dla materiału, z jakiego jest wykonana dana rzecz. Usuwania żywicy z ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, nigdy nie powinniśmy przeprowadzać za pomocą środków z acetonem.

W warunkach domowych możemy do tego użyć ściereczkę z mikrofibry, gorącą wodę i mydło, a następnie spróbować usunąć plamę. Usuwanie plamy z ubrań możemy wykonać z użyciem masła lub innej tłustej substancji np. olejek herbaciany. Jak sprać żywicę ​w zimnej, czy w gorącej wodzie? Gorącą woda może “utwardzić” żywicę, rekomendujemy pranie w temperaturze max 30 stopni.

Używając rozpuszczalnika należy liczyć się z tym, że na ubraniu mogą pozostać plamy i odbarwienia. Jak zatem uskutecznić czyszczenie żywicy z ubrania?

Idealnym rozwiązaniem okazuje się roztwór spirytusu z terpentyną, należy zachować oczywiście odpowiednie proporcje, czyli 3:1. Terpentyna, to preparat rozpuszczający żywice. Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia plamy z żywicy, należy zabezpieczyć dokładnie plamę, a następnie zwilżyć preparatem wacik i pocierać plamę z żywicy. Powstały roztwór zdecydowanie rozpuści żywicę. Następnie wypierz tkaninę w odpowiedniej temperaturze z odplamiaczem. Można również dodatkowo zastosować niewielką ilość płynu do naczyń, który pomoże usunąć ewentualne plamy z terpentyny.

Jak jeszcze usunąć plamę z żywicy z ubrań? Skuteczne są również naturalne preparaty, takie jak olejek roślinny z liści herbaty, buteleczka takiego olejku kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a jest bardzo wydajnym i skutecznym sposobem. Ma on wiązki tłuszczu, dlatego potem do prania należy dodać płyn do mycia naczyń.

zmywanie żywicy

Czym zmyć żywicę z auta?

Niekiedy zdarzy się, że i nasz samochód ma kontakt z żywicami. Czasami przejeżdżamy między drzewami i zdarzy się, że żywica znajdzie się na karoserii naszego auta. Podobnie jest z parkowaniem pod drzewami, może się to okazać całkowicie niekorzystne dla naszego auta, a zwłaszcza dla jego lakieru. Latem z drzew wydzielają się soki, następnie opadają liście, zawsze istnieje szansa na to, że to właśnie na nasz samochód skapnie akurat trochę żywicy.

Niestety substancja ta może bardzo niekorzystnie wpłynąć na lakier, ponieważ może go odbarwić, a usuwanie żywicy w nieostrożny sposób doprowadzić do uszkodzenia lakieru, ponieważ żywica łączy się z lakierem. Na szczęście większość żywic można usunąć na myjni pod wpływem działania wody z szamponem. Ale niekiedy trzeba sięgnąć po specjalistyczną chemię. Jeśli mamy do czynienia ze zwykłymi sokami z drzew, może wystarczyć wizyta w myjni samochodowej, następnie czasem trzeba delikatnie polerować powierzchnię.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli na lakierze znajduje się żywica, którą niełatwo usunąć. Nie należy wówczas sięgać po rozpuszczalniki, ani zmywacze, ponieważ są to zbyt silne środki do usuwania żywicy. Istnieją środki chemiczne polecane do mycia karoserii i powierzchni lakierowanych z żywicy. Ewentualnie pomóc tutaj może również benzyna ekstrakcyjna. Jest ona bowiem, łagodna dla powierzchni lakierowanych i skutecznie usunie pozostałości po żywicznych sokach z drzew.

jak usunąc żywicę z samochodu

Czym zmyć żywicę z szyby samochodowej lub karoserii?

Jak usunąć żywicę z szyby samochodowej lub karoserii? Takiej pytanie zadaje sobie wielu kierowców. W przypadku samochodów i powłok lakierniczych nie będziemy ryzykować domowymi sposobami. Skupimy się na dedykowanych środkach, które skutecznie pomogą zmyć plamę żywicy z lakieru lub szyby.

Nie każdy kierowca ma swój własny garaż i często zmuszeni jesteśmy zaparkować auto pod drzewami. W okresie, gdzie drzewa puszczają soki, istnieje duże ryzyko kapania żywicy na karoserie pojazdu. Plamy z żywicy są lepkie i bardzo szybko zasychają to powoduje, że usuwanie żywicy bywa bardzo kłopotliwe.

Należy pamiętać, że usuwanie żywicy z samochodu nie polega na agresywnym tarciu. Nie powinniśmy używać niczego co ma szorstką powierzchnie, najlepiej do usuwania żywicy sprawdzą się delikatne ściereczki z mikrofibry. Usuwanie żywicy z lakieru lub szyby powinniśmy zacząć od zmiękczenia żywicy. Tutaj z pomocą przychodzą 2 preparaty K2 Tar Remover, Sonax Preparat do usuwania żywicy. Powyższe środki chemiczne nadają się do większości lakierów samochodowych kosztują około 40-60 zł. Stosowane są przez firmy zajmujące się auto detailingiemco świadczy o ich skuteczności. Jak usunąć żywicę za pomocą dedykowanej chemii? To dziecinnie proste. Wystarczy nałożyć preparat na plamę z żywicy, bezzwłocznie przetrzeć miękką ściereczką. Plama z żywicy powinna momentalnie się rozpuścić a po wytarciu nie zostanie po niej żaden ślad.

jak usunąć żywicę z plastiku

Czym zmyć żywicę z plastiku?

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć żywicę z plastiku mamy dla ciebie kilka wskazówek. Zacznij od weryfikacji rodzaju plastiku na jakim znajduje się plama z żywicy. Jeśli twój plastik jest “miękki” agresywne środki takie jak spirytus, aceton mogą zostawić ślad i będzie to wyglądać jeszcze gorzej.

Jeśli masz taką możliwość zrób test na małej, niewidocznej powierzchni i jeśli dostępne środki nie pozostawiają przebarwień ani śladów możemy zabrać się do usuwania plam z żywicy. Usuwanie żywicy z plastiku proponujemy zacząć od najmniej inwazyjnych metod np. gorąca woda z mydłem. Jeśli mniej inwazyjne metody nie zdały egzaminu należy użyć acetonu lub spirytusu – to skuteczna lecz agresywna metoda usuwania plam żywicy.

Jeżeli plama jest dalej widoczna, możesz spróbować zastosować połączenie spirytusu i terpentyny w proporcjach 3:1. Zabezpiecz dokładnie plamę np. oklejając ją do około taśmą malarską. W ten sposób preparat nie dostanie się na czysty plastik. N Namocz ściereczkę, ręcznik papierowy lub wacik kosmetyczny w preparacie i pocieraj. Usunięcie plam nie powinno zając dłużej niż 5 minut, żywica powinna się rozpuścić. Sposobów na to jak usunąć plamy z żywicy jest wiele, jednak wszystko zależy od materiału na jakim ma się odbyć wywabianie plam. Jeśli masz taką możliwość zawsze wykonaj test i zaczynaj od najmniej agresywnych środków.

3 thoughts on “Czym zmyć żywicę z rąk, ubrań lub samochodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2018-2021 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |