Czym zmyć żywicę z rąk, ubrań lub samochodu?

czym zmyć żywicę z rąk

Na naszym blogu często poruszamy tematy praktyczne. Ostatnio pisaliśmy poradnik jak wyczyścić kostkę brukową, dzisiaj zajmiemy się czyszczeniem plam z żywicy. Z żywicą mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie są drzewa. Czy to żywe drzewa w naszym ogrodzie, czy pocięte drzewo na tartaku, wszędzie możemy spotkać się z żywicą. Żywica, to naturalna substancja, która wytwarzana jest zwłaszcza w drzewach iglastych. To naturalny „sok” kleisty i nierozpuszczalny w wodzie. Gdy już pojawi się ona na naszych palcach, ubraniach czy aucie, ciężko się jej pozbyć.

Możemy się z nią spotkać właściwie wszędzie, chociażby na spacerze w lesie, czy przy obróbce drewna. Jeśli akurat nie posiadamy przy sobie rękawic, ciężko o usuwanie żywicy. Zaznaczyć warto, że żywica, to również bakteriobójcza substancja i jest ona obecnie obrabiana przemysłowo do produkcji farb, w farmakologii, oraz w wyrobie kosmetyków, ale przede wszystkim jest dla roślin „lekiem”, ponieważ ułatwia zdecydowanie regenerację roślinom.

żywica

Skuteczne sposoby na rozpuszczenie żywicy

Czym zmyć żywicę, która została nam na rękach? Najczęstszym sposobem na rozpuszczenie żywicy jest zwyczajnie rozpuszczalnik. Dzięki niemu łatwo rozpuścimy żywicę, która jest nierozpuszczalna w wodzie. Pamiętać jednak trzeba, że rozpuszczalniki mogą być drażniące dla skóry, ponieważ to środki dość silne i nie nadają się dla delikatnej skóry. Skuteczne w rozpuszczaniu żywicy mogą być również substancje oleiste, ale też benzyna lub płyn do zmywania paznokci z acetonem. Wystarczy, że miejsce poplamione żywicą wytrzemy nasączonym wacikiem, lub szmatką, a także ręcznikiem papierowym.

usuwanie żywicy

Zmywanie żywicy z rąk – Domowe sposoby

Gdy już zdarzy nam się, że dotkniemy żywicy, wiemy, że będzie ciężko się jej pozbyć z powierzchni skóry, ale są i na to sposoby. Czym zmyć żywicę z rąk? Otóż pozostałości żywicy zmyje i rozpuści masło, lub olej. Ponieważ żywica jest nierozpuszczalna w wodzie świetnie sprawdzi się tutaj masło i wszelkie substancje oleiste.

Kolejnym sposobem na rozpuszczenie żywicy jest również rozpuszczalnik albo zmywacz do paznokci. Sprawdzą się tutaj również wysokoprocentowe alkohole, taki jak na przykład spirytus. Alkohol ma silne właściwości żrące i rozpuszczające, dlatego jeśli posiadamy w domu spirytus, wystarczy wcierać go w ręce przez kilka minut, a gdy rozpuści żywicę, dokładnie umyć dłonie. Czym jeszcze można zmyć żywicę z rąk?

Jeśli nie mamy pod ręką rozpuszczalnika, benzyny czy zmywacza do paznokci, możemy użyć zwykłej kostki lodu. Należy przyłożyć do plamy kostkę lodu, a następnie oderwać żywicę. Oczywiście będzie to miało zastosowanie w momencie, kiedy mamy zaschniętą, skroploną żywicę na powierzchni, plamy natomiast warto zmyć zmywaczem lub rozpuszczalnikiem. Z pomocą lodu, żywica stanie się związana i twarda, a tym samym łatwo ją usunąć z czyszczonej powierzchni. Jak widać, usuwanie plam z żywicy nie należy do najłatwiejszych.

żywica na drzewie

Żywica na ubraniu

Plama z żywicy podobnie jak plama z lakieru do paznokci na naszym ulubionym ubraniu może przeistoczyć się w kłopot. Wszystkie sposoby, które opisane zostały powyżej dotyczą zwłaszcza usuwania żywicy, lub plam z żywicy z rąk. Lecz co jeśli żywica znajdzie się niechybnie na naszym ubraniu?

Otóż żywica na ubraniu lepiej schodzi po zastosowaniu rozpuszczalnika, jednak ten sposób może być szkodliwy dla materiału, z jakiego jest wykonana dana rzecz. Używając rozpuszczalnika należy liczyć się z tym, że na ubraniu mogą pozostać plamy i odbarwienia. Jak zatem uskutecznić czyszczenie żywicy z ubrania?

Idealnym rozwiązaniem okazuje się roztwór spirytusu z terpentyną, należy zachować oczywiście odpowiednie proporcje, czyli 3:1. Terpentyna, to preparat rozpuszczający żywice. Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia plamy z żywicy, należy zabezpieczyć dokładnie plamę, a następnie zwilżyć preparatem wacik i pocierać plamę z żywicy. Powstały roztwór zdecydowanie rozpuści żywicę, a potem można tkaninę włożyć do pralki, wyprać w odpowiedniej temperaturze z odplamiaczem. Można również dodatkowo zastosować niewielką ilość płynu do naczyń, który pomoże usunąć ewentualne plamy z terpentyny.

Jak jeszcze usunąć plamę z żywicy z ubrań? Skuteczne są również naturalne preparaty, takie jak olejek roślinny z liści herbaty, buteleczka takiego olejku kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a jest bardzo wydajnym i skutecznym sposobem. Ma on wiązki tłuszczu, dlatego potem do prania należy dodać płyn do mycia naczyń.

zmywanie żywicy

Czym zmyć żywicę z samochodu?

Niekiedy zdarzy się, że i nasz samochód ma kontakt z żywicami. Czasami przejeżdżamy między drzewami i zdarzy się, że żywica znajdzie się na karoserii naszego auta. Podobnie jest z parkowaniem pod drzewami, może się to okazać całkowicie niekorzystne dla naszego auta, a zwłaszcza dla jego lakieru. Latem z drzew wydzielają się soki, następnie opadają liście, zawsze istnieje szansa na to, że to właśnie na nasz samochód skapnie akurat trochę żywicy.

Niestety substancja ta może bardzo niekorzystnie wpłynąć na lakier, ponieważ może go odbarwić, a usuwanie żywicy w nieostrożny sposób doprowadzić do uszkodzenia lakieru, ponieważ żywica łączy się z lakierem. Na szczęście większość żywic można usunąć na myjni pod wpływem działania wody z szamponem. Ale niekiedy trzeba sięgnąć po specjalistyczną chemię. Jeśli mamy do czynienia ze zwykłymi sokami z drzew, może wystarczyć wizyta w myjni samochodowej, następnie czasem trzeba delikatnie polerować powierzchnię.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli na lakierze znajduje się żywica, którą niełatwo usunąć. Nie należy wówczas sięgać po rozpuszczalniki, ani zmywacze, ponieważ są to zbyt silne środki do usuwania żywicy. Istnieją środki chemiczne polecane do mycia karoserii i powierzchni lakierowanych z żywicy. Ewentualnie pomóc tutaj może również benzyna ekstrakcyjna. Jest ona bowiem, łagodna dla powierzchni lakierowanych i skutecznie usunie pozostałości po żywicznych sokach z drzew.

3 thoughts on “Czym zmyć żywicę z rąk, ubrań lub samochodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2018-2021 Serwis ice.info.pl jest wyłącznie platformą informacyjno-rozrywkową. Nie służy jako poradnik medyczny i budowlany oraz nie ma na celu obrażanie osób trzecich. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie treści zawartych na stronie ice.info.pl w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. |